banner27
ÜYE MESLEK ÖRGÜTLERİ
ANA SAYFA İLETİŞİM

SAMSUN 19 MAYIS GAZETECİLER CEMİYETİ
Telefon 0 362 230 55 43
E-Posta
Web http://www.19mayisgc.com/
Adres Zafer Mahallesi Şevketiye Caddesi No.1 Erçallar Apartmanı Kat /3 İlkadım
İl - İlçe Samsun
Gösterim Sayısı 719
HAKKIMIZDA
 Kuruluş Tarihi : 1980

İSMAİL TEMİZ, Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı
Günlük yayıncılık ve yazılı basım İbrahim Müteferika ile başlayan süreç ülkemizde çok zor ve kısıtlı şartlar altında ilerlemiş ve Cumhuriyet dönemi, sonrasında da bu sıkıntıyı çekmiş olmasına rağmen 1945 ve 50 ‘li yıllarda demokratikleşme ve çok partili sistemin oluşmasıyla adeta özgürlük patlaması yaşamıştır. İlk önce mecmualar, dergiler inanılmaz bir renklilik sunarken, yazılı basında ise artık saray’a, iktidara ve partiye bağımlı olmadan yorum ve haberler yapılmaya başlamıştır.
Öyleki dergilerde ki karikatürler, eleştriler, tenkitler ve cinsellik kokan çizimler halkın da ilgisini oldukça çok çekmiştir. Bir süre böyle devam eden yayımcılık 1960 ihtilali ve ardından yeniden bir yapılanma ve format değişimi, 1980 askeri darbesi ülkemizde ki yazılı ve görsel basın’ın 1945 li yıllardan bugünlere taşımaya çalıştığı özgürlükçü ve serbest çalışma ve mesleki bilgileri aktarma tecrübesi dalgalanmalara sahne olmuştur.
Yazılı basın halkın güvendiği, önem verdiği ve her geçen gün itibar kazandığı yıllar’da cemiyetleşme ve dernekleşme çalışmaları da hız kazandı. Türkiye’nin dört bir tarafında federasyonlar, dernekler ve temsilcilikler oluşmaya başladı. İlk önce farklı düşünce ve gurupları ayrı ayrı dernek ve cemiyet çatısı altında sektör gücünü bir arada tutmaya çalışmışsada bunda başarılı olunamamıştır. Cemiyet ve derneklerin bulundukları bölgede gücünü daha da çok hissettirmesi için ortak bir çatı altında birleşme kararı alması Gazetecilerin toplumda ki saygınlığı ve değeri de arttırılmasına katkı vermiştir. 
1960 ve sonrasında günlük gazeteler hem basım hem de iş gücü’nün artışı nedeniyle zor günler yaşamaya başlamasıyla haftalık ve hatta ardından aylık olarak çıkmaya başladı. Samsun’da Türkiye’de yaşanan bu dalgalanmalardan etkilenen iller arasında yerini aldı. Daha önce tek kişilik, ya da iki kişilik aile basım evleri ve gazeteler artan maliyetlerle işlerini devretmeye hatta kapatmaya kadar gitmiştir.
1990’lı yılların ilk başlarında Samsun’da 30 yıl sonra tekrar kurulan ilk günlük gazete yaklaşık 7 yıl bölgeye hizmet vermiş ve ardından diğer günlük gazetelerin açılmasına katkı sağlamıştır. Bir çok gazete dün olduğu gibi bugünde aynı sorunları yaşamaya başlayınca ya kapanmış ya da el değiştirmek zorunda kalmıştır. Son 15 yıl altın yılını yaşayan Samsun’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle nasibini almış bir çok gazeteci şehri terk etmek zorunda kalarak yaygın basında görev yapmaya başlamıştır.
Bu süreçte daha önce üç cemiyet halinde gazetecilere hizmet veren Samsun 19 Mayıs  Gazeteciler Cemiyeti 1994 yılında tek bir çatı altında toplanmayı başarmış bugüne kadar tek cemiyet olarak halen hizmet vermeyi sürdürmektedir. Gazetecilerin sosyal yaşama katılımı ve birliğin güçlendirilmesi çalışmasında önemli çalışmalar yürütmüş olan Gazeteciler Cemiyeti gazetecilerin yaşadıkları ekonomik sıkıntılar, işsizlikler ve gazetelerin kapanması konularında sıkıntılar yaşamış ancak genç ve dinamik kadrolar bu sıkıntıları aşma mücadelesi ortaya koyarak devamlılığı sağlamıştır. 
Cemiyetlerin ve meslek örgütlerinin görevleri arasında özellikle gazeteciler arasında ki dayanışma, paylaşım ve hoşgörüyü en üst seviyede tutmasına ivme kazandırmasıdır. Gazetecilerin beklentilerine, sektör de ki dalgalanmalarda yaşanan işsizlik ve ücretlerin haklı ve haksız dağılımlarında iş yerleri ile görüşmeler halinde bulunması, sosyal alanda üyelerine fırsatlar yaratması önemli görevleri arasında yer almalıdır.  Cemiyet ve Derneklerin yürütülen çalışmalarda şeffaflığı, üyelerine açık oluşu ve hesap verebilen kabiliyetlere ulaşması cemiyetin ve derneklerin uzun yıllar ayakta kalmasının nedenleri arasındadır. Cemiyetlerin hiç bir şekilde siyasi oluşuma ortak olma gibi bir lüksü olmadığı gibi bir siyasi düşünceye yakınlığı da söz konusu olamaz. Bu nedenle cemiyet tüm gazetecileri temsilen herkese tüm sivil toplum kuruluşu ve yapılara eşit mesafede hareket etmesi en doğru davranışı olmalıdır. Üyelerin içinde bulunduğu çıkmazlarda çözüm yollarını hızlı ve sorunsuz çözebilme yeteneğine sahip olması cemiyetin gücünü ve ona bağlılığı da arttıran unsurlar arasındadır. Gazetecilerin uğradığı haksızlıklarda hangi kurum olursa olsun tavrını kişisel değil üyelerin de duygu ve düşüncelerine göre tepkisini yansıtmalıdır.