banner27

ANADOLU BASINI BİRLİK OLMAK ZORUNDA !..

Yılmaz KARACA Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı

26 Mayıs 2020 Salı 16:03
ANADOLU BASINI BİRLİK OLMAK ZORUNDA !..

 

Değerli arkadaşlarım..

2015-2018  Dönemini hedeflerimizin büyük bir kısmını gerçekleştirerek tamamladık.  Gerek Başkanlar Konseyi toplantılarımızı, gerekse Türk Dünyası toplantılarımızı büyük bir katılımla tamamladık. TGF nin tanıtımı ve mesleki sorunlarımızın çözümü noktasında gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında yaptığımız girişimlerle büyük mücadeleler verdik.

Ne yazık ki bazı çözüm noktaların da  siyasilerin samimi olmaması, Anadolu basınını sorunları ile baş başa bıraktı. Bu dönem içinde üst üste Basın ilan kurumunun zamları gazetelerimizi   bir nebze rahatlattı.  Televizyonların, Radyoların sorunlarına hiçbir destek verilmezken İnternet Gazeteciliğinin yasasının çıkarılmaması mesleğimiz için son derece kötü bir gelişme  ve sorun olarak önümüzde duruyor.

Görevlerimizin en başında olan Eğitim çalışmalarına büyük önem verdik. 2015-2018 döneminde 30 ilde  Eğitim çalışması yaparak meslektaşlarımızın mesleki gelişmesine destek olduk. Bunun yanında her yıl  ortalama 40 ilde ziyaretler yaparak meslektaşlarımızın sorunlarını yerinde tespit etmeye çalıştık.

Türkiye Büyük Millet Meclisini  ve  Siyasi partileri hiç boş bırakmadık, sorunlarımızın çözümü noktasında sık sık temaslarda bulunduk.

Bu süre içinde bir gerçeği, bir eksikliği tespit ettik. TGF Gerek yönetimi ile, gerekse Başkanlar konseyi üyeleri ile var gücüyle  mücadele verirken, maalesef  meslektaşlarımız kendi sorununa sahip çıkmaktan uzak göründü. Şu bir gerçek ki birlikte hareket etmediğimiz şartlarda bunu fırsat bilen siyasetçiler sadece “TAMAM” uyutmaca sı ile Anadolu basınının sorunlarına hiç eğilmedi. Bu nedenle tüm meslektaşlarımız birlikte hareket etmek zorundadır..

2018 Yılının sonlarında Genel kurulumuzu yaptık.  2 Adaylı secim  centilmence geçmesine rağmen kendini  “İlla da başkan olacağım” diye şartlandıranlar maalesef seçimi kaybettikten sonra TGF’yi parçalamak istemişlerdir.. TGF Güçlü bir şekilde yoluna devam etmektedir. 2018-2021 döneminde de   Anadolu Basınının sorunlarının çözümü noktasında çalışmalarına ara vermeden devam edecektir.

Hepinize teşekkür ederim, TGF Sizlerinde desteği ile Anadolu  Basınının sorunlarının çözümü noktasında var gücü ile mücadelesine devam edecektir.

Selam ve sevgilerimle..