banner27

Federasyonumuz 20. Yaşını kutluyor

Yılmaz KARACA TGF Genel Başkanı

21 Kasım 2017 Salı 12:02
Federasyonumuz 20. Yaşını kutluyorYarım asra yaklaşan meslek hayatımın bir 30 yılı da,  Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti’nden başlayarak sürekli  olarak basın örgütlenmesinin kaygısı ve mücadelesi içinde geçti. Ta ki 1996 yılına gelinceye kadar.

Böylesine bir mücadele sonunda; Anadolu basının “saf, temiz gücü” ortaya konulunca, İstanbul ve Ankara Cemiyetlerinin kaprisleri ve engellemelerine rağmen Türkiye Gazeteciler Federasyonu 20 yıl önce kurulmuş oldu. 

Bu 20 yıl içindekuruluşundan buyana yönetimlerin çeşitli kademelerinde görev yaptım, zorlu günler yaşadık. Bu süreçte, art niyetli düşüncelerle TGF’nin gücünü kendi menfaatlerine kullananlar, kullanmak isteyenler oldu. O niyetlerinin devamında Federasyonumuzu bölme ve parçalama girişiminde bulundular. O zorlu süreçte, Anadolu’nun mücadeleci ve çilekeş basının mensubu meslektaşlarımız hep doğruların yanında oldu ve TGF 20 Yılı geride bıraktı.

Bu Bayram sayımızda fazla derinlere girmeden, sizlere kısaca TGF’nin 20 yılını özetlemek istiyorum.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu'nun kuruluşunun ilk çalışmaları 1986 yıllarında başladı.  

İstanbul Gazeteciler Cemiyeti’nin merhum başkanı Nezih Demirkent'in önderliğinde yapılan çalışmaların ilk toplantısı aynı yıl İstanbul'da yapıldı. 25 civarında cemiyetin katıldığı ve 3 gün süren toplantı sonrasında tüm cemiyetlerin birlik olacağı bir federasyon kurulması için ilk adım atıldı. 

İkinci toplantı daha geniş kapsamlı olarak 1987 yılında Samsun’da gerçekleştirildi. Bu toplantıya davetli olmasına rağmen Ankara Cemiyeti katılmadı. İstanbul Cemiyeti ise işine geldiği anlarda Anadolu'yu yanına aldı işi bitince bir kenara çekildi.

Yola çıkılmıştı bir kere, geri dönüş olamazdı. Hemen ardından Ege Bölgesi Cemiyetlerinin ortaklaşa toplantısı örgütlenmeyi ateşledi. Aydın'dan sonra Balıkesir'deki toplantıda yaptığım konuşmada,  "Örgütlenmenin başında Ankara ve İstanbul olmazsa bu iş burada biter" şeklindeki endişem Aydın, Kütahya ve Balıkesir başkanlarının tepkisini aldı. Bunun üzerine söz alan İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Başkanı rahmetli Nail Güreli, konuşmamı destekleyerek İstanbul Cemiyetinin 50. yıl dönümünde tüm cemiyet başkanlarını toplantıya çağırdığını söyledi. 

9-10 Haziran 1996'da İstanbul'da bir araya gelindi ve "Cemiyet Başkanları Konseyi" oluşturuldu. Daha sonra 17 Ağustos 1996’da Aksaray'da, 25-28 Ekimde Adana'da, 1 Mart 1997'de Antalya'da, 17 Mayıs 1997’de Diyarbakır’da yapılan toplantılarda tüzük ve kurucular tespit edildi ve 1 Ağustos 1998’de Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin 50. kuruluş yıldönümü törenlerinde Federasyonun kuruluşu açıklandı. 

İlginçtir, dönemin başkanları Sayın Demirkent ve Güreli’nin olumlu katkılarına rağmen, İstanbul Cemiyeti kurucular arasında yer almasına rağmen son anda ayrılma/katılmama kararı aldı. Federasyonun ilk Genel Başkanı olarak İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı merhum İsmail Sivri seçildi. 

Daha sonra Gazeteciler Cemiyeti (Ankara) Başkanı Nazmi Bilgin Genel Başkanlığa seçildi. Nazmi Bilgin, 27 Eylül 2009 tarihine kadar bu görevi sürdürdü. Bu tarihlerde bir grup gazeteciler cemiyeti Anadolu basını için hizmet üretmekten uzaklaşan TGF’de yönetim değişikliği için düğmeye bastı. O ana kadar 20-25 cemiyetin katılımı ile yapılan seçimler bu kez 70 ilden gelen delegelerle gerçekleştirildi. Kıran-kırana bir seçim sonunda Türkiye Gazeteciler Federasyonu gerçek sahibi olan Anadolu cemiyetlerinin eline geçti.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel genel başkan oldu.  Sertel ve arkadaşları Ankara Cemiyetine devir-teslim için gittiklerinde, karşılaştıkları manzara karşısında şoke oldular. Kırılıp yere atılan TGF Tabelası, 8-10 dosya ve yeri yurdu, masası koltuğu olmayan bir kuruluş. Kollar sıvandı, geleneksel bayram gazetesi yayına başlatıldı. Anadolu basının ve cemiyetlerinin birçok sorunu için mücadele verildi. TGF kendi binasına kavuştu, Ankara’da Anadolu gazetecileri için bir misafirhane oluşturuldu.

Tabiidir ki, TGF’nin 20 yılı bulan hikayesi bu kadar değil, ben sizlere bir özet yapmaya çalıştım. Kuruluşta emeği geçen kurucu başkanlarımıza ve desteklerini hep yanımızda hissettiğimiz Anadolu’da görev yapan meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum. Aramızdan ayrılan kurucu başkanlarımızı, başta İsmail Sivri olmak üzere rahmetle minnetle anıyorum.

TGF’nin kuruluş yıl dönümünü kutluyor nice nice 20. Yıllar diliyorum.