banner27

BK 3. Toplantısı (09 Haziran 1996 İstanbul)

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 50. yıl etkinlikleriyle çakışan toplantı, geniş bir katılımla; 9-10 Haziran 1996 tarihlerinde gerçekleşti.

09 Haziran 0000 Cuma 23:19
BK 3. Toplantısı (09 Haziran 1996 İstanbul)

 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 50. yıl etkinlikleriyle çakışan toplantı, geniş bir katılımla; 9-10 Haziran 1996 tarihlerinde gerçekleşti. Bu toplantıda, “Başkanlar Konseyi”nin oluşturulması kararı alındı. İstanbul Toplantısına şu kuruluşlar katıldı:

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Gazeteciler Cemiyeti-Ankara, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Anadolu Yayıncılar Birliği ile Antakya Gazeteciler Cemiyeti, Bolu Gazeteciler Cemiyeti, Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Aydın Gazeteciler Cemiyeti, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti, Bursa Gazeteciler Cemiyeti, Çorum Gazeteciler Cemiyeti, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, Erzurum Gazeteciler Cemiyeti, Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti, Edirne Gazeteciler Cemiyeti, Erzurum Gazeteciler Cemiyeti, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti, Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti, Giresun Gazeteciler Cemiyeti, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti, Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti, Kırklareli Gazeteciler Cemiyeti, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, Konya Gazeteciler Cemiyeti, Kütahya Gazeteciler Cemiyeti, Malatya Gazeteciler Cemiyeti, Manisa Gazeteciler Cemiyeti, Mersin Gazeteciler Cemiyeti, Muğla Gazeteciler Cemiyeti, Ordu Gazeteciler Cemiyeti, Orta Anadolu Gazeteciler Cemiyeti, Rize Gazeteciler Cemiyeti, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti, Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti, Seydişehir Gazeteciler Cemiyeti, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti, Trakya Gazeteciler Cemiyeti, Uşak Gazeteciler Cemiyeti, Yozgat Gazeteciler Cemiyeti, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti.

Tüm bu cemiyetler, toplantı sonucunda, 17 Haziran 1996 tarihinde yaptıkları ortak basın açıklamasında şunları belirttiler:

“Gazeteciler Cemiyetleri Başkanlar Konseyi oluşturuldu.
İstanbul’da 9 Haziran günü toplanan Gazeteciler Cemiyetlerinin başkanları arasında güçbirliğini hayata geçirmek üzere bir Başkanlık Konseyi oluşturulmasını ve kamuoyuna aşağıdaki ortak açıklamayı yapmayı kararlaştırmışlardır.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin çağrısı üzerine 9 Haziran 1996 günü İstanbul’da toplanan Gazeteciler Cemiyetleri Başkanları, öteden beri üzerinde durulan, Aydın Gazeteciler Derneği ve Balıkesir Gazeteciler Cemiyetlerinin yaptıkları bölge toplantıları ile ivme kazanan Gazeteciler Cemiyetleri arasında ve basında güçbirliğinin gerçekleştirilmesine inançlarını bir kez daha vurgulayarak, güçbirliğini hayata geçirmeyi, bu amaçla Gazeteciler Cemiyetleri Başkanlığı Konseyi oluşturmayı oybirliğiyle kararlaştırdı.
Basının çeşitli sorunlarını, özellikle yerel basının ağırlaşan sorunlarını bir kez daha saptayarak, bu sorunların çözüme kavuşturulması için Gazeteciler Cemiyetleri Başkanlığı Konseyi eliyle güçbirliği içinde ortak çabalar harcanması, bundan sonraki toplantının 17 Ağustos’ta Aksaray’da yapılması oybirliğiyle karar altına alındı.
Bu sonuçlarla, sorumlu meslek ilkelerine bağlı, bağımsız, saygın bir basının koruyuculuğunu, basın özgürlüğünün savunuculuğunu ve basının sorunlarının çözüme kavuşturulmasının takipçiliğini güçbirliği içinde yapma inancımızı ve kararlılığımızı kamuoyuna açıklarız.”