banner27

BK 30. Toplantısı (21-24 Mayıs 2010 KKTC)

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 30.Başkanlar Konseyi,KKTC Haber Kameramanları Birliği’nin evsahipliği ve Yakın Doğu Üniversitesi’nin katkılarıyla 21-24 Mayıs 2010 tarihlerinde Lefkoşa’da toplandı. 50’ye yakın üye meslek örgütünün temsilcilerinin katıldığı toplantıda, aşağıda açıklanan görüşlerin kamuoyuyla paylaşılmasına karar verildi.

21 Mayıs 2010 Cuma 20:48
BK 30. Toplantısı (21-24 Mayıs 2010 KKTC)

 Türkiye Gazeteciler Federasyonu 30.Başkanlar Konseyi,KKTC Haber Kameramanları  Birliği’nin evsahipliği ve Yakın Doğu Üniversitesi’nin katkılarıyla 21-24 Mayıs 2010 tarihlerinde Lefkoşa’da toplandı. 50’ye yakın üye meslek örgütünün temsilcilerinin katıldığı toplantıda, aşağıda açıklanan görüşlerin kamuoyuyla paylaşılmasına karar verildi.

1. Yönetim Kurulu’nun 29.Başkanlar konseyi toplantısından 30.Başkanlar konseyine kadar yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Yine yönetim Kurulu tarafından hazırlanan rapor okundu ve üyelerin bu konuda görüşleri sorulup değerlendirildi. Raporun yeni eklenecek ilavelerle birlikte revize edilerek tekrar hazırlanıp ilgili Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sn. Bülent Arınç’a daha sonra TGF Yönetim Kurulu tarafından sunulmasına,

2. Üye meslek örgütü başkanlarının görüşleri dilek ve temennileri alındı. Görüş ve temennilerde ağırlıklı olarak Basın İlan Kurumu ‘nun yerel basın üzerinde son zamanlarda etki yapan resmi ilanların kesilip elektronik ortamda yayınlanması ile ilgili konu ve icra ilanlarının da bu kapsamda yerel basına verilmemesi durumu değerlendirildi. Bu durumun yerel basına vurulan ciddi bir darbe olduğuna vurgu yapıldı.

3. Federasyon üyesi olmayan bir meslek örgütünün daha önce Federasyon Yönetim Kurulu kararı ve başkanlar konseyi kararı olmasına rağmen dış kaynaklı bir vakıfla ilişkisinin sürmesi, ayrıca bu meslek örgütünün Anadolu’da temsilcilik bazında girişimde bulunmasının üye meslek örgütlerinde rahatsızlık meydana getirdiği görüşlerine yer verildi.

4. Yapılan 30.Başkanlar Konseyi toplantısında mesleki sıkıntılar ve önündeki engellerin dile getirilmesi ve çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi noktasında önemli adımlar atıldı.

5. KKTC’nde devam eden müzakerenin bir an önce Kıbrıs Türk Halkı lehine sonuca kavuşturulması ve yavru vatanın dünyadaki tüm ülkeler tarafından tanınması istendi. Bu konuda Türkiye Gazeteciler Federasyonu nezdinde Anadolu basınının KKTC’nin yanında olduğuna bir kez daha vurgu yapıldı. Ayrıca, Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun Karadon maden ocağında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden maden işçilerine Allah’tan rahmet, başta kederli ailelerine ve Zonguldak’lı vatandaşlarımız olmak üzere milletimize başsağlığı diler, böyle acıların yaşanmaması için tedbirlerin biran önce alınmasını temenni ederiz.