banner27

BK 34. Toplantısı (20-22 Temmuz 2011 Bayburt)

TGF 34’üncü Başkanlar Konseyi toplantısı Bayburt Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde Bayburt’ta yapıldı. TGF üyesi 35 meslek örgütünün başkan veya temsilcilerinin katıldığı toplantıda kamuoyuna duyurulmak üzere alınan kararlar şöyledir:

20 Temmuz 2011 Çarşamba 20:53
BK 34. Toplantısı (20-22 Temmuz 2011 Bayburt)

 TGF 34’üncü Başkanlar Konseyi toplantısı Bayburt Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde Bayburt’ta yapıldı. TGF üyesi 35 meslek örgütünün başkan veya temsilcilerinin katıldığı toplantıda kamuoyuna duyurulmak üzere alınan kararlar şöyledir:

1- Basın İlan Kurumu’nun her yıl sadece kamu yararına olan meslek örgütlerine dağıttığı kar payının yüzde 80’i İstanbul (TGC) ve Ankara (GC) tarafından paylaşılmaktadır. Bu paradan, Anadolu’da bulunan ve pek çoğu kirasını ve telefon parasını bile ödeyemeyen gazetecilik meslek örgütlerinin de hak ettiği payı alabilmesi gerekmektedir.  Bu noktada sadece BİK şubelerinin bulunduğu illerdeki meslek örgütlerimizin değil, Anadolu’daki gazetecilik meslek örgütlerinin tamamının bu haktan yararlanması sağlanmalıdır. Söz konusu bütçenin  en az % 50’sinin bu kapsamda  Anadolu’daki meslek örgütlerine adil bir şekilde dağıtılması için gerekli girişimler,  TGF tarafından takip edilecek ve bu konuda BİK Genel Kurulu ile hükümet nezdinde daha etkin faaliyetlerde bulunulacaktır.

2- 24 Temmuz sansürün kaldırılışının yıldönümüdür. Ancak  gerek genel olarak medyanın gerekse meslektaşlarımızın içinde bulunduğu zor şartlar ve basın özgürlüğünün önündeki engellerin tam anlamıyla kaldırılamaması nedeniyle ‘Basın Bayramı’ olarak anılmamalıdır. Önceki yıllarda da olduğu gibi bu yıl da 24 Temmuz tarihi, mesleğimiz ve meslektaşlarımız için basın dayanışma günüdür ve  özgürlüğün kriterleri  çağdaş anlamda oluşturulmadığı  sürece böyle kalacaktır. Bu nedenle TGF olarak meslektaşlarımızın 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü’nü kutluyor, halkımızın haber alma özgürlüğü anlamına da gelen gerçek basın özgürlüğüne kavuşuncaya kadar mücadelemize devam edeceğimizi duyuruyoruz.

3- Buna bağlı olarak vurgulamak isteriz ki, ülkemizde gazetecilik faaliyetlerinden ötürü tutuklu bulunan meslektaşlarımızın ellerinden haksız yere alındığına inandığımız özgürlüklerinin geri verilmesini talep ediyoruz. TGF, gazetecilerin ve düşünsel faaliyetlerinden ötürü tutuklu yargılanan meslektaşlarımızın ‘özgür yargılanmalarını’ savunmaktadır.

4- Diyarbakır kırsalında geçtiğimiz hafta meydana gelen ve 13 askerimizin şehit edildiği hain saldırıyı nefretle kınıyor, bu saldırının bin yıldır bu coğrafyada birlik ve beraberlik içinde bulunan, aynı havayı soluyan, farklı kültürlerin zenginliğini idrak ederek yaşayan büyük ve güçlü ülkemizin kardeşliğine yapıldığını duyuruyoruz. Tüm şehitlerimizi de rahmet ve şükranla anıyoruz.

5- Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün, gazetecilerin spor sahalarına girişini ve basın tribünlerinin düzenlenmesini sağlayan “Müsabaka Yerlerine Giriş Yönetmeliği”nin, TFF ve TSYD’ye  tanıdığı yetkinin yargı kararlarıyla ortadan kaldırılmış olması nedeniyle, yetkilileri hukukun gereğini yerine getirmeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. GSGM’nin, sadece kendisinin yerine getirmekle yükümlü olduğu kamu görevinin, yargı kararına rağmen yine adı geçen kurum ve kuruluşlarca medya organlarına fakslar geçilip formlar gönderilerek yapılmak istenmesi, ülkemizde temiz spor beklentilerinin arttığı süreçte çok manidardır ve derhal durdurulmalıdır.

Kamuoyuna duyurulur.