banner27

BK 39. Toplantısı (12-15 Temmuz 2012 Mersin)

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 39. Başkanlar Konseyi Toplantısı Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde yapıldı.

12 Temmuz 2012 Perşembe 20:56
BK 39. Toplantısı (12-15 Temmuz 2012 Mersin)

 Türkiye Gazeteciler Federasyonu 39. Başkanlar Konseyi Toplantısı Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde yapıldı.

39. Başkanlar Konseyi Toplantısı'na TGF’ye üye 49 meslek örgütünün başkan ya da temsilcileri hazır bulundu.

TGF Başkanlar Konseyi Toplantısı'nın ardından aşağıdaki konuların kamuoyuna duyurulması kararlaştırıldı.

1-    Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na “Basın ve Yayın Hürriyeti” başlığı altında; milli güvenlik ve kamu düzenini bozma, genel ahlakı bozmak, başkalarının haklarına ve aile hayatına aykırı yayın yapma,  yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına aykırı davranma, savaş kışkırtıcılığı yapma, ayrımcılık, düşmanlık veya kin ve nefret savunuculuğu yapma durumlarında yayınlara sınırlama getirilmesi önerilmiştir. Yorumlamasının çok farklı boyutlara çekilebileceği bu başlıklar basın özgürlüğünü tamamen ortadan kaldıracak niteliktedir. Bu maddeler, Basın Özgürlüğü’nün tamamen ortadan kaldırılmasını getirir. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında basın özgürlüğüne yönelik uygulamaların çok ciddi bir şekilde tartışıldığı ve eleştirildiği bir dönemde böylesine bir düzenleme ülkemize büyük zarar verecektir. Gazeteciler olarak basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması noktasında verdiğimiz mücadele ve direnişe karşın bütün önerilerimize kulak tıkanıp böylesine bir girişimde bulunulmasını anlamsız ve tehlikeli buluyoruz.

2-    Gazetecilerin yıpranma hakkının ellerinden alınmasıyla ilgili sancı devam etmektedir. Bu konuda hükümetin çeşitli bakanlıklarından destek mesajları gelmektedir. TBMM’de grubu bulunan siyasi partiler de gazetecilerin yıpranma hakklarına yönelik olumlu yaklaşımlar sergilemektedir. Bu konuda tek şey kalmıştır. Konunun TBMM gündemine alınarak kabul edilmesi. Hükümetimiz ve siyasi partilerimizden bu konuda artık atılacak bir adım bekliyoruz.

3-    Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nda gündeme gelen, Türkiye Gazeteciler Federasyonu’na üye cemiyetlere Basın İlan Kurumu’nun yardımlarından yararlandırılması konusundaki ısrarırımız sürmektedir.