banner27
ÜYE MESLEK ÖRGÜTLERİ
ANA SAYFA İLETİŞİM

ANADOLU SPOR GAZETECİLERİ DERNEĞİ
Telefon 0 224 2202040- 2202041- 2209381
E-Posta [email protected]
Web www.asgd.org.tr
Adres ASGD Tesisleri, Atatürk Stadı Karşısı, Kültürpark Girişi Yanı, Osmangazi/BURSA
İl - İlçe Bursa
Gösterim Sayısı 1621
HAKKIMIZDA
 Kuruluş Tarihi : 25 mayıs 1992

İbrahim ERDOĞAN, ASGD Genel Başkanı
 
Anadolu Spor Gazetecileri Derneği, ülkemizin dört bir köşesindeki spor gazetecilerinin, uzun yıllardır uğradıkları haksızlığa, adaletsizliğe karşı bir tepki olarak doğdu.
Bu tepki; basını ve gazeteciyi yalnızca İstanbul ili ile birkaç büyük il sınırları içinde gören, bu şekilde kabul eden ve değerlendiren bir zihniyete verilen Anadolu yanıtı oldu.
Anadolu’yu yıllarca hor görenler, Anadolu insanını ve Anadolu’daki gazetecileri “ikinci sınıf” muamelesine tabi tutanlar, gerekli tepkiyi Anadolu Spor Gazetecileri Derneği ile aldılar.
Bir dirilişin, bir kendini kabul ettirmenin ürünü olan derneğimizin kuruluş dilekçesi, 25 Mayıs 1992 günü Bursa Valiliği’ne sunuldu.
Bu dilekçede dernek kurucuları olarak Erol Bilenser, Ahmet Emin Yılmaz, İbrahim Erdoğan, İbrahim Bursalı, İsmail Öztat, Suat Paçacı, Rahim Kanbur, Mehmet Gerçeksi, İsmail Kemankaş, Cevat Türe, Teoman Alper ve Engin Aksöz’ün imzaları yer aldı.
ASGD’nin özenle hazırlanan tüzüğünün ilk maddesinde, derneğin öncelikli amacı, spor gazetecilerinin meslekleriyle ilgili ve ekonomik, sosyal, kültürel hak ve çıkarlarını korumak, geliştirmek ve spor yapma gereksinimlerini karşılamak, yetenekli gençlerin bilimsel yollardan yetiştirilerek amatör spor dallarında gelişmesini sağlamak olarak ifade edildi.
Anadolu Spor Gazetecileri Derneği, hızlı büyümesi ile Türkiye’deki meslek kuruluşları arasında hemen öne çıktı. Yönetim Kurulu, daha ilk günden itibaren üyelik başvurularına muhatap oldu ve Anadolu’nun sıcakkanlı, dürüst ve samimi gazetecilerinden gelen başvuruları anında değerlendirerek, Anadolu’nun bütünleşmesi yolunda somut adımlar attı.
Anadolu’da spor gazeteciliği yapan, bu mesleğe hizmet veren, bu meslek uğruna çilelere katlanan, sıkıntıları göğüsleyen meslektaşlarımızın ASGD’ye gösterdiği ilgi adeta çığ gibi büyüdü ve meslektaşlarımızın müthiş bir kaynaşma ve dayanışma örneği vermeleriyle, ASGD rüzgarının, ülkemizin her kesiminde esmesini sağladı.
Bu başarı, elbette ki, Anadolu’daki meslektaşlarımızın böyle bir örgütlenmeye duydukları özlem ve böylesine güçlü bir çatı altında toplanabilmeye ihtiyaç duymaları sonucu ortaya çıktı.
Genel Merkezi Bursa’da bulunan ASGD bugün itibarı ile BURSA, ESKİŞEHİR, ADANA, GAZİANTEP, SAKARYA, BALIKESİR, SAMSUN, KOCAELİ, TRABZON, KAYSERİ, ÇORUM ve KARABÜK illerinde olmak üzere toplam 12 ilde şube bazında örgütlü bulunmakta, 30 ayrı ilde de temsilcilik bazında faaliyet göstermektedir.
Toplam 799 üyesi bulunan ASGD’nin, Genel Başkanlık görevini 2005’ten bu yana İbrahim Erdoğan yürütüyor.
HUKUK MÜCADELEMİZİN ÖYKÜSÜ
Spor gazeteciliği yapanlar için en önemli konu, spor sahalarına giriş için verilen serbest giriş kartlarıdır.
Bu kartların verilişiyle ilgili düzenleme Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün “Spor Müsabakalarına Giriş Yönetmeliği”nin ilgili maddelerinde düzenlenmiştir ve ne yazık ki bu düzenleme ile sadece bir derneğe (TSYD) ayrıcalık tanınmıştır.
ASGD Anayasal haklara aykırı olduğunu iddia ettiği bu yönetmeliğin ilgili maddelerinin iptali istemiyle üst üste davalar açmış ve bu davaların yılmaz takipçisi olmuştur.
Anadolu’da zor şartlar altında görevlerini yerine getirirken, bir de bu yönetmeliğin mağduru olan meslektaşlarımızın haklarını sonuna kadar savunma kararlılığında olan ASGD, amacına 2008 yılı içerisinde ulaşmıştır.
Danıştay 10. Dairesi, ASGD’nin açtığı davada, Spor Müsabakalarına Giriş Yönetmeliği’ndeki TSYD’ye imtiyaz tanıyan haksızlığı resmen ortadan kaldıran bir ‘tarihi karara’ imza atmıştır.
Bu kararla birlikte TSYD’nin ayrıcalığına son verilmiş, ASGD’nin yıllardır süren haklı mücadelesi hukuken tescil edilmiştir.
Davanın, Danıştay 10.Dairesi’ndeki tüm hakimlerin ‘oybirliği’ ile sonuçlanmış olması ayrıca bir güvence vesilesi olmuştur.
Tarihi davamız ile ilgili son durum ise şöyledir: Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bu kararla ilgili olarak ‘temyiz hakkını’ kullanmış ve dosya Danıştay Yüksek Kurulu’na intikal etmiş bulunmaktadır. Dolayısıyla son sözü Danıştay Yüksek Kurulu söyleyecektir. ASGD, dava dosyasının nihai kararını ısrarla takip etmekte ve adaletimizin şaşmaz terazisine güvenerek, bu konuda yıllardır mağduriyet yaşayan Anadolu’daki meslektaşlarına ‘asıl müjdeyi’ vermek için çalışmalarını sürdürmektedir.
Bu büyük sorunla ilgili şu andaki durum ise şöyledir:
Danıştay’ın aldığı bu karar sonrasında GSGM, gazetecilerin sahaya girişleriyle ilgili yetkilerini Futbol Federasyonu’na devretmiş, ancak ne yazık ki Federasyon da sadece tek derneği (TSYD) muhatap alma yanlışına düşmüştür. ASGD’nin hukuk mücadelesi bu kez Federasyon ile TSYD arasındaki antidemokratik protokolün iptali yönünde sürmektedir.
wasgdyonetim
 
ASGD GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU
Genel Başkan:
İbrahim ERDOĞAN(Bursa)
Genel Başkan Vekili:
Yılmaz KARACA(Eskişehir)
Genel Sekreter:
Ömer Faruk ÇİFTÇİ(Bursa)
Genel Sayman:
Cevat TÜRE(Bursa)
Genel Başkan yardımcıları:
Orhan KIZILARSLAN(Gaziantep)
Basri BAŞ(Adana)
Dursun AÇIKYÜREK(Kayseri)
Mehmet GÜLEY(Çorum)
Orhan BALCI(Kocaeli)
Ali Fikri AŞIK(Sakarya)
Yönetim Kurulu Üyeleri:
Ramazan DEMİR(Balıkesir)
İbrahim BURSALI(Bursa)
Fuat KARS(Bursa)
Hüseyin YEŞİLKAVAK(Bursa)
Şahin ÖZER(Adana)
Engin BAYRI(Eskişehir)
Halil ÖZTÜRK(Çorum)