banner27
ÜYE MESLEK ÖRGÜTLERİ
ANA SAYFA İLETİŞİM

BATMAN GAZETECİLER VE YAYINCILAR CEMİYETİ
Telefon 0 488 212 15 78
E-Posta [email protected]
Web www.batmangazeteciler.com
Adres Belde Mahallesi Yeni Kültür Sarayı Karşısı Batman
İl - İlçe Batman
Gösterim Sayısı 2661
HAKKIMIZDA
 Kuruluş Tarihi : 1997

ARİF ASLAN, Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyeti Başkanı
Kuruluş çalışmalarına 1996’da başlanan Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyeti, 1997 yılında resmen Batman’da tüzel kişiliğe kavuştu..BGC, Batman’ın tüm yerel ve yaygın basının temcileriyle kurulan medyanın ilk Cemiyetidir. Bizler, Batman medyasının ilk Cemiyeti’ne yakışan bir yeri kazandırmak için de kurumsallaşmak ilk hedefimizdi. 12 yıl süreyle bir iş merkezi’nde kirada olan Cemiyet’e, örnek bir lokal kazandırmak için 2009’da kolları sıvadık ve Türkiye’de sayılı bir Cemiyet lokalini Batman’a kazandırmanın mutluluğunu yaşadık. Sıfır bütçeli bir Cemiyet vardı. Şimdi, Batman Gazeteciler Cemiyeti, çalışmalarımızla yeni Kültür sarayı karşısında örnek bir lokale kavuştu. Şimdilerde Diyarbakır’daki Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti lokali benzeri gibi Batman’ın da örnek bir Cemiyet lokali olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. 
70’e yakın üyemize yönelik bir dizi etkinlik de gerçekleştirdik. Lokal binası çalışmaları bir taraftan sürerken, diğer taraftan da etkinlikleri aksatmadık. Yıl boyunca. “Yaz geceleri” kapsamında “Batman buluşması” adı altında yazarlar Amberin Zaman, Mehmet Metiner, Derya Sazak ve Metehan Demir’le sohbet toplantılarımız oldu. Bir de Cemiyet’in sürpriz konuğu Almanya Türkiye Büyükelçisi Escart Cuntz’du. Son yıllarda yapılmayan bir çok etkinlik inşaatı devam eden Cemiyet’in lokalinde gerçekleşti diyebiliriz. SODEV’in, STK’larla toplantısı ve Çevre Gönülleri Derneği’nin etkinliklerine ev sahipliğini yapan BGC’de 2009’da etkinlikleri peş peşe sığdırdı. Cemiyet’in lokal açılışına davet edilen Ragıp Duran, Nazım Alpman ve Atilla Girgin’in “Güneydoğu’da Gazetecilik” semineriyle bölgedeki gazeteciliğin güçlüğüne dikkat çekildi.”
Üyelerimize yönelik iki ciddi projemiz var. Bunları yakında kamuoyu ile paylaşacağız. Daha çok üyelerimizin eğitim çalışmalarını içerecek bazı projelerimiz söz konusu.. 2010 yılında iki yeni projemizi de hayata geçireceğiz. Yurt dışına yönelik de üyelerimizin eğitim ağırlıklı gezileri olacak. Beş yıllık stratejik planımızda üyelerimize yönelik hem yurtiçi ve hem de yurt dışı seminer çalışmalarımız yer alıyor. İstanbul, Ankara, Almanya ve bazı dış ülkelerdeki basın meslek kuruluşlarıyla daha çok diyalog kurup alanımızı genişleteceğiz. Ayrıca ayda bir tanınmış yazarları Cemiyet’in konuğu olarak Batman’a davet etmek de planlarımız arasında yer alıyor.
Her şeyden önce ilkeli ve duruşu olan bir Cemiyet’in Batman’a kazandırılması tek hedefimiz. Yıllarca düşük yoğunluk savaşın etkisiyle sansürlenmiş basını daha özgür kılmak.