banner27
ÜYE MESLEK ÖRGÜTLERİ
ANA SAYFA İLETİŞİM

ESKİŞEHİR GAZETECİLER CEMİYETİ
Telefon 0222 220 50 20
E-Posta [email protected]
Web
Adres Sakarya caddesi Onur İşhanı Kat : 7
İl - İlçe Tepebaşı / Eskişehir
Gösterim Sayısı 3207
HAKKIMIZDA

YILMAZ KARACA: ESKİŞEHİR GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI

Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti 1952 yılında Abdurahman ÜNÜGÜR, Celal KAĞNICIOĞLU, Abdülkadir GÜROL, Ruşen MAMUH ve Feyyaz ARSEZEN tarafından o zaman Belediyenin karşısında bulunan Şehir Kulübünde toplanılarak kuruldu. Cemiyetin ilk merkezi ise yine o zamanki Sakarya Gazetesinin idaresindeydi ve yönetim kurulu toplantıları orada yapılıyordu.Cemiyetin kuruluşunu takiben yaptığı ilk genel kurul sonunda Abdurrahman ÜNÜGÜR’ü başkanlığa getirdi. Kuruluşundan kısa bir süre sonra bir kriz içerisine giren Cemiyet uzun yıllar belli bir aktivitede bulunamadı. Zaman zaman yine kişisel çıkarlar nedeniyle Gazeteciler Cemiyeti karşısında bazı dernekler kuruldu, ancak bunlar uzun ömürlü olmadı. 1978 yılından itibaren Cemiyet üyesi olan ve olmayan idealist gazeteciler,cemiyete aktivite ve kişilik kazandırmak amacıyla,mücadeleye girişerek 1979 yılında mahkeme kararıyla olağanüstü genel kurul yaptılar ve yönetimi ele aldılar. Gazeteciler Cemiyeti bu tarihten sonra İsmal ALKILIÇGİL başkanlığında göreve gelen yönetim kurulu ve onları destekleyen idealist gazetecilerle yeni bir hüviyete bürünerek, Eskişehir’deki tüm gazetecileri bünyesinde toplayıp, Cemiyet’e kiralık da olsa bir merkez kazandırdılar.1981 yılında Hüsnü ARSLAN başkanlığında Yılmaz KARACA, BülentÖZYAZICI, Gönül ÖKTEM, Orhan ILGAZ’dan oluşan yönetim kurulu aldığı bayrağı daha da yükseklere çıkarmak amacıyla çalışmalarını sürdürdü. Ve BAYRAM gazetelerini düzenli olarak çıkararak, elde ettiği gelirle Köprübaşı mevkiinde bulunan 100 metrekarelik daireyi Cemiyetin mülkü olarak aldılar. Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti, İstanbul ve Ankara’dan sonra kendi mülküne sahip ender cemiyetler arasındadır.

1986 yılında Yılmaz KARACA’nın Başkanlığa seçilmesinden sonra görevini sürdüren Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu, çeşitli sosyal faaliyetler ve üyelerine yaptığı maddi, manevi desteklerle çalışmalarını sürdürmektedir.   

Bu süreçte ayrıca gazetecileri teşvik etmek amacıyla mesleki yarışmalara önem verildi.

Medya başarı Ödülleri adı altında Eskişehir’deki gazetecilerin katılımıyla yarışmalar düzenledi. Bu yarışmalarda ödülleri belgeleyen plaketlerin yanı sıra çeşitli hediyeler de verildi.

Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti, cemiyetlerin örgütlenmesinde de büyük rol oynadı. 1997 yılında Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun kurulmasında aktif görev aldı kurucular arasında yer aldı.

Kuruluşunda Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca Genel Başkan Vekili olarak görev aldı ve uzun süre bu görevini sürdürdü.

2015 yılında yapılan Federasyon Genel Başkanlık seçiminde Yılmaz karaca, Genel Başkan görevine seçildi.

Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti’nin şu ana kadar yaptığı hizmetlerinin en büyüklerinden biri de ‘’Eskişehir Basın Tarihi’’ kitabıdır.

1988 yılında basılan bu kitap daha sonra güncellendi.

Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti halen çalışmalarını gazetecilik mesleğini daha üst seviyelere çıkarmak, gazetecilerin haklarını korumak ve çeşitli sosyal faaliyetleriyle sürdürmektedir.

  YÖNETİM KURULU


YILMAZ KARACA –BAŞKAN

BÜLENT ÖZYAZICI-GENEL SEKRETER
MUHARREM ESEN – BAŞKAN VEKİLİ

HAKKI SAĞLAM- BAŞKAN YARDIMCISI

KEMAL ATLAN- MALİ SEKRETER
SEDA UÇAR KALE- SOSYAL İŞLERDEN SORUMLU

HAKAN TÜRKTAN-GENEL SEKRETER YARDIMCISI