banner27
ÜYE MESLEK ÖRGÜTLERİ
ANA SAYFA İLETİŞİM

KARAMAN GAZETECİLER CEMİYETİ
Telefon 0 505 251 13 77
E-Posta
Web
Adres Eski Belediye Binası Kat:1
İl - İlçe Karaman
Gösterim Sayısı 2853
HAKKIMIZDA
 Kuruluş Tarihi : 14 Şubat 1989

KEMAL ÖNDER DEMİRKOLLU, Karaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

Karaman Gazeteciler Cemiyeti  1989 yılında kuruldu. Cemiyetimizin 52 üyesi vardır. Cemiyet binamız mülkiyeti Belediyeye ait iş merkezindedir. 
Karaman’da merkezde iki günlük gazete ve bir haftalık gazete, dört radyo ve 4 televizyon, ilçemiz Ermenek’te bir haftalık gazete yayın hayatını sürdürmektedir.
Cemiyet olarak Karaman’da gazeteci üyelerimizin birlik içerisinde olmaları amacı ile çeşitli etkinlikler düzenlemekte, aynı zamanda değişik kurum ve kuruluşların düzenlediği etkinliklere de katılarak destek vermektedir.
Köklü tarihi geçmişi olan, ilim ve kültür merkezliği yapmış Karaman 15 Haziran 1989 tarihinde Türkiye’nin 70.ili olmuştur. İl nüfusu 230.145 olan Karaman genç ve güçlü bir ilimizdir. Karaman genç olduğu kadar 4500 yıllık köklü bir tarihe sahiptir. Karaman Anadolu olduğu kadar Akdeniz’dir.
Ve Karaman, güzel Türkçemize başkentlik etmekle her zaman övünç duymuştur.
Türk diline başkentlik eden ilimiz Karaman Türkçe duruşu ile özümüzü ve dilimizi besleyen Yunus Emre’nin yurdudur.
Velhasılı Karaman Türkçe’dir.
1277’de Karaman’dan yükselen ses;
“ŞIMDEN GIRÜ HIÇ KIMESNE KAPUDA VE DIVÂNDA VE MECÂLIS VE SEYRÂNDA TÜRKÎ DİLİNDEN GAYRI DİL SÖYLEMEYE”
Karamanoğlu Mehmet Bey 13 Mayıs 1277’de Türk dilini başka dillerin tasallutundan kurutarak, yeniden devlet dili olmasını sağlayan meşhur fermanını yayınlar. Karaman Gazeteciler Cemiyeti olarak bu fermana bağlı kalmak kuruluş amaçlarımız arasındadır. Her yıl Karaman’da düzenlenen Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Törenlerine olumlu katkılar sağlayan Cemiyetimiz her türlü faaliyetini Türkçe sürdürme konusunda kararlıdır. 
Her yıl Karaman’da düzenlenen Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Törenleri, Türk Cumhuriyetleri, TBMM, TDK ve TİKA gibi önemli kurumların desteği ile birlikte kutlanmaktadır.
Yunus Emre Karamanlıdır. Çağlar öncesinde seslenen Yunus;
“Gelin tanış olalım İşi kolay kılalım, Sevelim sevilelim Dünya kimseye kalmaz” diyerek tüm insanlığa en önemli mesajlarını bu topraklarda vermiştir.
Hz. Mevlana hayatının 7 yılını Karaman’da geçirir ve Karaman’ın bağrında annesi Mümine Hatun ile ağabeysi Alaeddin’i ebedi istirahatına uğurlar. Karaman, Hz. Mevlana’nın Karaman’da bıraktığı anne ve ağabeysinin aziz hatırasını Aktekke Maderi Mevlana Camii’nde yaşatmaktadır.
Hıristiyanlığın önemli inanç merkezlerinden Binbirkilise  olarak bilinen, İncil’de adı geçen DERBE yine Karaman’dadır.
Karaman Organize Sanayi Bölgesinde  başta bisküvi, çikolata, süt ürünleri, bulgur, konsantre meyve suyu, ambalaj, makine olmak üzere çok çeşitli sektörde ürünlerini 100’ ü aşkın ülkeye ihraç eden bir sanayi kenti ve elmacılıkta da üretimde yıllık 500 bin ton ile Türkiye’de 2. sırada, elma fidanı sayısında ise 1. sırada yer almaktadır.