banner27
ÜYE MESLEK ÖRGÜTLERİ
ANA SAYFA İLETİŞİM

KUZEY KIBRIS TÜRK GAZETECILER CEMİYETİ
Telefon 0533 – 881 0882
E-Posta [email protected]
Web
Adres Server Somuncuoğlu Sokak No:3 Ledra Palace / Lefkoşa
İl - İlçe KKTC / Türkiye dışı
Gösterim Sayısı 1775
HAKKIMIZDA
 Kuruluş tarihi : 1 Aralık 1961

1 Aralık 1962 yılında kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti, Kıbrıs Türk Toplumunun en köklü kuruluşlarından biridir.
Bir süre önce kuruluşunun 52’nci yıldönümünü kutlayan Gazeteciler Cemiyeti, dönemin ‘Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Kıbrıs Türk Halkının Özgürlük Mücadelesi Lideri’ Dr. Fazıl Küçük’ün teşvikleri sonucu oluşturulmuştu…
1960’da kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti 1963 sonlarında, Rumların adayı Yunanistan’a ilhak etme (ENOSİS) çabaları sonucu yıkılmış ve Kıbrıslı Türkler 11 yıl süreyle varoluş mücadelesine girmek zorunda kalmışlardır.
Kıbrıs Rum basınının dünya kamuoyunu yanlış bilgilendirme çabaları karşısında, Kıbrıs Türk basınının da önlem alması kaçınılmazdı. İşte bu ihtiyaçtan dolayı, aynı zamanda Kıbrıs’ın en uzun ömürlü gazetesi  “Halkın Sesi”nin de kurucusu olan Dr. Fazıl Küçük’ün teşvikleriyle, aralarında Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve dönemin aydın kişilerinin bulunduğu bir grup, Gazeteciler Cemiyeti’nin temellerini atmıştır.
Kıbrıs Türk halkının haklı davasını Türkiye ve dünyaya duyurabilmek için Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti bugüne kadar büyük uğraşlar vermiştir.
Örgütün en başta gelen amacı, Kıbrıs Türkü’nün haklı sesini kamuoyuna yansıtmak ve kendi devletinden yana tavır koyarken, düşünce özgürlüğünü korumak, çok sesliliğe önem vermektir.
Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye’de 1980 sonrası dönemde Bülent Ecevit, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş ev hapsinde tutulurken, yoğun çabalar sonucu, Kıbrıs Barış Harekatı kararını alan Türkiye Hükümetinin Başbakanı merhum Bülent Ecevit’i Kıbrıs’a getirmeyi başarmış ve Ecevit adanın belli başlı kentlerinde açık hava mitingleri gerçekleştirmiştir…
Cemiyetimizin şu andaki Yönetim Kurulu oluşumu şöyledir:
 
KUZEY KIBRIS TÜRK GAZETECİLER CEMİYETİ
YÖNETİM KURULU 
Başkan:  Reşat Akar
Asbaşkan:  Ali Hançerli
Sezgin Madencioğlu
Ahmet Aziz
İnal Uzun
Tekin Birinci
Ziya Tunaç
 
Disiplin Kurulu:  Erten Kasımoğlu
Aydın Akkurt
Ata Atun
 
Denetleme Kurulu:  Celal Bayar
Ahmet Hacıvelioğlu
Cem Emre
 
Onursal Başkan:  Mehmet Akay Cemal


Başkan Reşat Akar : 0533 – 881 0882 0542 – 881 0882
Asbaşkan Ali Hançerli : 0533 – 861 1277  0533 – 889 3333