banner27
ÜYE MESLEK ÖRGÜTLERİ
ANA SAYFA İLETİŞİM

ORDU GAZETECİLER CEMİYETİ
Telefon 0 452 223 40 73
E-Posta [email protected]
Web http://www.ordugazetecilercemiyeti.org
Adres Şarkiye Mahallesi Fatma Hatun Sokak No 33 Kat 3
İl - İlçe Ordu
Gösterim Sayısı 2010
HAKKIMIZDA
 Kuruluş Tarihi :1978

RECEP AYDIN, Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı
Ordu Gazeteciler Cemiyeti 1978 yılında Tuncer Engin, Ziver Engin, Cemil Ciğerim, Adem Ekiz, Orhan Gülen ve M Kemal Can tarafından Ordu Çağdaş Gazeteciler derneği adı ile kuruldu. 1980 yılına kadar çalışmalarını bu ad altında sürdüren cemiyet,12 Eylül ihtilali sonrasında sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerinin askıya alınması sonucunda kapandı.
1984 yılında sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına izin verilmesi ile birlikte hazırlanan yeni bir tüzükle Ordu Valiliği'ne “Ordu Gazeteciler Derneği” adı altında müracaat edilerek dernek Nisan ayı içinde yeniden faaliyete geçirildi. Bu tüzükte derneğin olağan genel kurulunun 2 yılda bir ocak ayı içinde yapılması kararı alındı. Derneğin başkanlığına Tuncer Engin getirildi.  Aynı yılın ağustos ayında yapılan ilk olağan genel kurul sonucunda başkanlığa Necdet Uzun seçildi.
1986 yılında dernek yönetim kurulu aldığı bir kararla 29 Ekim Cumhuriyet bayramında Cumhuriyet bayramı balosu düzenlenmesi kararlaştırdı. Valiliğin izin vermesi sonucunda 1992 yılına kadar 29 Ekim cumhuriyet basın balosu dernek tarafından düzenlendi.
1996 yılında Ordu’da yayın yapan tüm gazetelerin yılbaşı ve bayramlarda çıkardıkları gazetelerin cemiyet bünyesinde toplanmasına karar verildi. Bu amaçla “Ordu Cemiyet” adı altında tek bir gazete çıkartılarak, buradan elde edilecek gelirin bir kısmının derneğe bırakıldıktan sonra kalan kısmının gazeteler arasında paylaştırılmasına karar verildi. Ordu cemiyet gazetesi üç yıl boyunca yayın hayatını sürdürdü.
1998 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Federasyonu’na kurulduğu tarihte üye olan Ordu Gazeteciler cemiyeti halen federasyon üyesidir.
2006 yılında 1. genç gazeteciler yarışması adı altında bir yarışma düzenlendi. Haber, röportaj, fotoğraf ve sayfa düzeni dallarında düzenlenen yarışmanın adı 2008 yılında “Bilal Köyden basın ödülleri” olarak değiştirildi. 2008 yılında düzenlenen yarışmanın ödül töreni de 2009 yılı 10 Ocak çalışan gazeteciler gününde gerçekleştirildi.
2008 yılında Ordu Tenis kulübü ile birlikte “1. Ordu Gazeteciler Cemiyeti Tenis Turnuvası “ düzenlendi. Turnuvanın ikincisi 17- 25 Temmuz 2009 tarihinde yapıldı ve Turnuvanın her yıl yapılarak geleneksel hale getirilmesi de kararlaştırıldı.
Kurulduğu tarihten itibaren çeşitli binalarda faaliyetini sürdüren dernek, Ordu belediyesi tarafından 1992 yılında Yelken kulüp arkasında bir oda tahsis edilmesi ile birlikte burada çalışmalarını sürdürdü. 1996 yılında Yelken Kulüp”ün tadilatı ile birlikte cemiyet lokali de tadil edilerek genişletildi. 2007 yılında Ordu belediyesi tarafından menekşe sokakta inşa edilecek tarihi evlerden birinin cemiyete tahsis edilme sözü alınmasının ardından 2008 yılında kiralık bir binaya taşınan cemiyet halen Ordu valiliğinin tahsis ettiği bir binada hizmetini sürdürmektedir.