banner27
ÜYE MESLEK ÖRGÜTLERİ
ANA SAYFA İLETİŞİM

SAKARYA GAZETECİLER CEMİYETİ
Telefon 0 264 211 34 00
E-Posta [email protected]
Web http://www.sakaryagazetecilercemiyeti.org/
Adres Gençlik Spor İl Müdürlüğü Yanı Arabacıalanı Serdivan
İl - İlçe Sakarya
Gösterim Sayısı 2298
HAKKIMIZDA
 Kuruluş Tarihi: 8 Eylül 1954


SEZAİ MATUR, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti 8 Eylül 1954 Çarşamba günü kurulmuştur. Sakarya Gazeteciler Cemiyeti'nin kuruluşu ile ilgili olarak 9 Eylül 1954 Perşembe tarihli Demokrat Sakarya Gazetesi'nde yer alan haber şöyledir;
"Halen şehrimizde intişar eden beş gazetenin sahip, yazıişleri müdürleri ve yazıailelerinin iştirakı ile dün bir toplantı yapılarak şehrimizde bir gazeteciler cemiyetinin kurulması yolunda ilk teşebbüse geçilmiş bulunmaktadır.
(Sakarya Gazeteciler Cemiyeti) namı ile kurulacak bu cemiyetin kurucu heyeti şu zevalettin müteşekkidir.
"Adnan Kutluer (Hakikat Gazetesi), Sıtkı Aldinç (Demokrat Sakarya),  Hasan  Uyar (Demokrat Sakarya), Fehmi Hız (Sakarya Postası), Selami Savaş (Akşam Haberleri), Hüseyin Vahdettin Er (Avukat)
Günden güne inkişaf eden şehrimizin adeti hayli kabarık gazetelerinin bir cemiyet altında belirli bir gaye ile çalışması için kurulacak (Sakarya Gazeteciler Cemiyeti) kurucu mensuplarına başarılar dileriz."
1954 yılında kurulan Sakarya Gazeteciler Cemiyeti’nde Selami Savaş, Hasan Erman, Adnan Kutluer, Sıtkı Aldinç, Mahir Durukan, Temel Güroğlu, Cezmi Hakman, Fahri Çatallar, Nusret Özgen, N.Latif İslam, Zekai Erdal Işık, Hasan Uyar, Necdet Çardak, Niyazi Ünal ve Necdet Güngörsün Başkanlık görevlerinde bulunmuşlardır. 24 Temmuz 2007 günü aramızdan ayrılan Necdet Güngörsün’ün yerine  18 Ağustos 2007’de Sezai Matur SGC Başkanı seçilmiştir. 
21 yıl süre ile Başkanlık görevinde bulunan Necdet Güngörsün Türkiye’nin en büyük Basın Merkezi olarak nitelenen SGC Basın Merkezi’ni  1996 yılında Sakarya’ya kazandırmış, ancak bu merkez  17 Ağustos 1999 depreminde yıkılmıştır.  10 yıldır prefabrik binada hizmet veren Sakarya Gazeteciler Cemiyeti için 24 Temmuz 2007 günü aramızdan ayrılan Merhum Necdet Güngörsün’ün adının verileceği yeni bir Basın Merkezi’nin inşaatına başlanacaktır. Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Necdet Güngörsün Basın Merkezi’nin temelinin  10 Ocak  2010 tarihinde, Çalışan Gazeteciler Günü‘nde atılması planlanmaktadır.  130 kişilik eğitim ve konferans salonu, sosyal tesis ve ofis katlarının bulunacağı Basın Merkezi’nin 1 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.
SGC halen Sezai Matur Başkanlığı’nda, M.Murat Uygun, Hasan Coşkun, Günay Yazıcıoğlu, Nejdet Başoğlu, Şener Sak, Uğur Kaya, İnci Ökten ve Salih Hamurcu’nun yer aldığı Yönetim Kurulu tarafından yönetilmektedir.
Sakarya Gazeteciler Cemiyeti'nin Halen Cemiyet’in 50 üyesi bulunmaktadır.

YÖNETİM KURULU

SEZAİ MATUR
ABDULLAH ÖZDEN
GÜNAY YAZICIOĞLU
HASAN COŞKUN
SEDAT BALTA
İ.ŞENER SAK
M.MURAT UYGUN
NURETTİN ERYILMAZ
UĞUR KAYA

DENETİM KURULU

SALİM ÖZYILMAZ
ŞABAN MERGÜL
CENGİZ OLGAÇ

TGF DELEGELERİ

GÜNAY YAZICIOĞLU
HASAN COŞKUN
MURAT UYGUN
NECDET BAŞOĞLU