banner27
ÜYE MESLEK ÖRGÜTLERİ
ANA SAYFA İLETİŞİM

ZONGULDAK GAZETECİLER CEMİYETİ
Telefon 0 372 251 91 92
E-Posta [email protected]
Web
Adres Liman Caddesi No: 12
İl - İlçe Zonguldak
Gösterim Sayısı 2657
HAKKIMIZDA
Kuruluş Tarihi : 1949

DERYA AKBIYIK, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı
Cumhuriyetin ilk ilinde kurulu ve faaliyette bulunan Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti (ZGC) 1949 yılında kurulmuştur. Zonguldak’ın il genelindeki örgütsel yapılanmasıyla, kamu görevi yapmakta olan gazetecilerin mesleki örgütüdür.
Bilgi, birikim ve deneyimleri ile dün olduğu gibi günümüzde de, mesleki kuruluşlar içindeki “şemsiye örgüt” yapısıyla hak ettiği yeri almıştır. ZGC, 1949’dan günümüze kadar bir çok mesleki ilklere ve etkinliklere imza atmıştır. ZGC, halen aylık olarak yayımlanmakta olan “ZGC Gazetesi”ni düzenli olarak çıkarmaktadır.
Zonguldak Merkezdeki iki katlı modern binasında üyelerine ve tüm meslektaşlarına hizmet vermekte olan ZGC; birinci katta “Basın Merkezi” ve Yönetim hizmetleri ile ikinci katta Lokal hizmeti ile tüm meslektaşlarıyla sürekli olarak iletişim kanallarını açık tutmaya özen göstermektedir. Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) kurucularından olan ZGC, Zonguldak’ta yetişen yerel ve yaygın basında görev yapmakta olan bir çok gazeteci için “okul” görevini de başarıyla yerine getirmiştir, getirmektedir.
Seksen üyesi bulunan ZGC, Mayıs 2009 tarihinde yapılan 30. Olağan Genel Kurulu’nda alınan karar doğrultusunda tüzük tadilatı yapmış olup “Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Genel Merkezi” adını almıştır. Sivil Toplum Örgütlenmesine önem veren ZGC, son yapılanmasıyla il genelinde şube, yurt içinde ve yurt dışında temsilcilik açma yetkisine sahip olmuştur. 
Derya Akbıyık başkanlığındaki yönetim Özgür Özen, Hakan Çavuşoğlu, Meryem Akgün, Hasan Atik, Kerem Beyer, İsmail Çelik, İ.Necati Günay, İsmet Keskin, Ali Yıldız, Basın ve Erdinç Aksoy'dan oluşmaktadır.