banner27

ANADOLU BASINI'NIN KALBİ NEVŞEHİRDE ATTI

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 50. Başkanlar Konseyi Toplantısı, Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti'nin ev sahipliğinde yapıldı. Anadolu medyasını buluşturan ve üç gün süren etkinliklerde, "Turizm ve Medya" konulu panel ve basının sorunları konulu oturumların yanı sıra TGF Kadınlar Komitesi toplantısı da gerçekleştirildi.

22 Şubat 2016 Pazartesi 16:53
ANADOLU BASINI'NIN KALBİ NEVŞEHİRDE ATTINevşehir Uçhisar Lodge Otel'de 18-21 Şubat 2016 tarihleri arasında yapılan etkinlikler, ülkemizin dört bir köşesinden gazetecilerin yoğun katılımına sahne oldu. Organizasyonun ilk gününde TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan ve Belediye Başkanı Hadan Ünver'i ziyaret ederek kentle ilgili bilgiler aldı. İkinci gün Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde gerçekleşen "TURİZM VE MEDYA" konulu panelde ise; terör olaylarının medyaya yansıyış biçimi, ülke içinde ve dış dünyada yaratılan algı ve tüm bunların turizm üzerindeki etkisi irdelendi. Rektör Prof.Dr. Filiz Kılıç'ın moderatörlüğünü yaptığı panelin konuşmacıları Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Aslan, Ürgüp Sebahat ve Erol Toksöz MYO  Öğr. Gör. Kayhan Karakaya, Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği  (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler ve Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi aynı zamanda Gazeteci-Yazar Oğuz Özdem, kendi alanlarıyla ilgili önemli saptamalarda bulundular. İkinci günün öğleden sonraki bölümünde Kaymaklı Yeraltı Şehri'ni gezen TGF Heyeti, üçüncü günde de geleneksel Başkanlar Konseyi Toplantılarının 50.'sini gerçekleştirdi. Aynı zamanda Nevşehir'in plaka numarasına denk düşen toplantıda, ağırlıklı olarak ülkemizin yaşadığı kritik süreç ve yerel medyanın sorunları tartışılarak bir dizi kararlar alındı. Aynı gün Nevşehir Belediyesi'nin katkılarıyla hayata geçirilen Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti'nin idari merkezi ve sosyal tesisi olan  "NEVŞEHİR MEDYA EVİ",  ilin Milletvekilleri, Belediye Başkanı Hasan Ünver, kent protokolü, TGF Başkanlar Konseyi Üyeleri ve gazetecilerin katıldığı sade bir törenle hizmete açıldı. 

Etkinliklerin son gününde de Nevşehir'de en son keşfedilen ve henüz turizme açılmamış olan Dünyanın En Büyük Yeraltı Şehri gezildi. Konukların hayran kaldığı ve 2018 yılında açılacak olan yeraltı şehrinin kent ve ülke turizminin en önemli destinasyon merkezlerinden biri olacağı ifade ediliyor.

TGF KADIN KOMİTESİ ÇALIŞTAY YOLUNDA

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF); Nevşehir'de yapılan 50. Başkanlar Konseyi toplantısında, Federasyon Kadın Komitesi’nin çalışmaları da masaya yatırıldı.

Başkanlar Konseyi toplantısında söz alan TGF Başkan Yardımcısı ve Komite Başkanı Misket Dikmen, 1,5 yılı aşkın bir süredir faaliyette olan komitenin uluslararası düzeyde geniş katılımlı bir çalıştayyapma hedefinde olduğunu anımsattı. Bu amaçla öncelikle Türkiye genelindeki kadın gazeteci sayısının belirlenmesi için federasyona bağlı dernek ve cemiyetlerin kadın üye bilgilerinin komite yürütme kuruluna iletilmesi çağrısında bulunan Dikmen, “Başkanlarımızdan kadın üyelerinin listelerini 8 Mart 2016 tarihine kadar Kadın Komitesi Yürütme Kuruluna iletmelerini bekliyoruz” dedi. Ayrıca, komitenin çalışmalarına ışık tutması ce çalıştaya hazırlık yapılması adına da Federasyona üye kadın gazetecilerden sorunların tespiti ve çözüm önerilerini yazılı olarak iletmelerini isteyen Dikmen, özellikle yaşanan sıkıntıların mağduriyet içeren örneklerle anlatılmasında yarar olduğunu vurguladı

TGF 50. Başkanlar Konseyi Nevşehir Toplantısı son akşam Hilton Dobble Tree Hotel'degerçekleştirilen gala yemeği ile sona erdi.