banner27

ANADOLU’NUN NABZI KIBRIS’TA ATTI

Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti ile Girne Amerikan Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 49. Başkanlar Konseyi Toplantısı, Anadolu medyasını Kıbrıs’ta buluşturdu ve ses getiren etkinliklere sahne oldu. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı TFG Heyeti’ni kabul ederken, KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, organizasyon kapsamındaki programlarına katılarak, Rum kesimi yöneticileriyle yürütülen görüşmeler hakkında bilgiler verdiler.

06 Aralık 2015 Pazar 19:45
ANADOLU’NUN NABZI  KIBRIS’TA ATTI

 Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti ile Girne Amerikan Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 49. Başkanlar Konseyi Toplantısı, Anadolu medyasını Kıbrıs’ta buluşturdu ve ses getiren etkinliklere sahne oldu. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı TFG Heyeti’ni kabul ederken, KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, organizasyon kapsamındaki  programlarına katılarak, Rum kesimi yöneticileriyle yürütülen görüşmeler hakkında bilgiler verdiler.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 49. Başkanlar Konseyi Toplantısı, Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti, Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) ve kardeş üniversitesi Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) ev sahipliğinde gerçekleşti.
Etkinlikler, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın TGF heyetini kabulüyle başladı.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başkanlar Konseyi toplantısı için KKTC’de bulunan Yılmaz Karaca başkanlığındaki Türkiye Gazeteciler Federasyonu ile Reşat Akar başkanlığındaki K. T. Gazeteciler Cemiyeti’nden oluşan heyeti kabul etti.
TGF’ye üye il başkanlarına müzakereler hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Güvenlik, eşitlik ve mülkiyetin önemini vurguladı. Akıncı, mülkiyet sorununun daha çok tazminatlarla halledilmesi gerektiğini vurgularken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Demopulos kararına ve yıllardan beri mülkü kullananların haklarına dikkat çekerek, tazminatlar için finansman gerektiğini kaydetti.
Kıbrıs Türk halkının herhangi bir anlaşmaya onay verebilmek için önce güvenliğine bakacağını belirten Akıncı “Bizler,  Rum adasında azınlık haklarıyla yaşayacak insanlar ve toplum değiliz. İki kesimli, iki kurucu devlete dayalı federal yapıda siyaseten eşit olacakları, özgür toplumlar olarak güvenlik içinde yaşayacakları federatif yapıda yeni bir Kıbrıs’tan bahsediyoruz” dedi.
Kıbrıs’ta ilk dönemlerde muhtemel coğrafi federasyonun yeterli altyapısı bulunmadığını kaydeden Akıncı, 1974’ten sonra oluşan şartlarda iki kesimli, iki toplumlu federal yapının oluşabileceği üzerinde mutabakat bulunduğunu söyledi.

KARARI HALK VERECEK
Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde iki taraf anlaşmadıkça halka gidilmeyeceğini belirterek, “İki lider mutabakat sağlayabilir mi onu görecekler. Eğer sağlanabiliyorsa o zaman halkın iradesine başvurulacak ama son karar halkındır” dedi. Akıncı, Türkiye hükümeti ile de yakın istişare içerisinde iyi niyetle müzakereleri sürdürdüğünü kaydederek, Türkiye’nin, Kıbrıs Türklerinin çok önem ve değer verdiği garantör ülke olduğunu söyledi. Akıncı; “O’nun onayı olmadan bu garanti sistemi yenilenemez” dedi.
Müzakerelerin 6 başlık altında sürdürüldüğünü belirten Akıncı, bazı başlıklarda ilerlemeler sağlandığını anlattı. Mustafa Akıncı, “Her şeyi toz pembe göstermek istemem ancak karanlık bir tablo da yoktur. Olumluluklar var zorluklar da var elbette. O zorlukları iki tarafın da kabul edebileceği bir çerçevede aşabiliyorsak ne mutlu bize. Gayretimiz odur, bu kadar yıldan sonra Kıbrıs Türk halkının uluslararası hukuk içinde yerini alması şarttır” dedi.

AKAR’DAN ÖNEMLİ SAPTAMALAR
Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Reşat Akar da kabulde yaptığı konuşmada, ziyaretin Kıbrıs’tan Anadolu’ya sesin daha sık ve daha gür bir şekilde duyurmak açısından büyük fırsat olduğunu, Anadolu basının şu anda Kıbrıs’ta olduğunu ifade etti. Akar, 1974 Barış Harekatı’ndan bu yana Türkiye’den en kalabalık basın ordusunun gelmiş olduğunu ifade etti. Akar, ziyaretin gerçekleşmesi nedeniyle Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca’ya da teşekkür etti.
Akar, ziyaretin Kıbrıs görüşmelerinin en kritik aşamasında gerçekleştirilmekte olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın söyleyeceklerinin Anadolu insanına en etkili bir şekilde aktarılacağını kaydetti.

KARACA’DAN 20 BİN ÜYE VURGUSU
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca da, Federasyon’un Türkiye’nin 71 ilinden üyeleri dışında, KKTC’de 3 ve Azerbaycan’da ise 4 üyesi bulunduğunu yaklaşık 20 bin gazetecinin Federasyon’a üye olduğunu söyledi.
Karaca, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanlar Konseyi toplantısı için KKTC’de bulunduklarını, Başkanlar Konseyi’nin 71 il KKTC ve Azerbaycan başkanlarından oluştuğunu ifade etti. Yavru Vatan’da bulunmaktan dolayı son derece mutlu olduklarını söyleyen Karaca, KKTC’deki meslektaşlarıyla sık sık temaslarda bulunup sorunları paylaştıklarını kaydetti. Karaca, Kıbrıs sorununun çözülmesi dileğinde bulunarak, bunun için gerekli desteği vermeye devam edeceklerini belirtti.