banner27

BYEGM KARARINI VERDİ: 'ŞAİBELİ SEÇİM YAPILACAK!'

BYEGM YANGINDAN MAL MI KAÇIRIYOR?

08 Şubat 2017 Çarşamba 16:35
BYEGM KARARINI VERDİ: 'ŞAİBELİ SEÇİM YAPILACAK!'

               
              Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’na katılacak Anadolu Temsilciliği seçimlerinin, usulsüzlükler nedeniyle şaibe karıştığını açıkladığı “TARTIŞMALI LİSTELER” ile yapılacağını duyurdu. Kurum sitesinde duyuru yayınlayan BYEGM, söz konusu seçimlerin 10-11 Şubat tarihleri arasında yapılacağını açıkladı.
               Hatırlanacağı gibi BYEGM, usulsüzlüklerin tespiti gerekçesiyle 30-31 Ocak 2017 tarihinde yapılacak seçimleri önce 7-8 Şubat tarihine ertelemiş, Ankara 17. İdare Mahkemesi’nin verdiği YÜRÜTMEYİ DURDURMA kararı nedeniyle, bu tarihlerde de seçimlerin yapılmayacağını duyurmuştu. Adaletli bir uygulama fırsatı bulmuş olmasına karşın, BYEGM’nin, bu kez seçimleri 10-11 Şubat tarihlerinde üstelik AYNI ŞAİBELİ LİSTELER üzerinden yapılacağını açıklaması, NE DENLİ TARAFGİR bir yaklaşım içerisinde olduğunun son kanıtı olmuştur.
               BYEGM’nin, son yaptığı duyuruyla; ilgili seçim yönetmeliğinin, “SEÇİMLERİN YAPILACAĞI TARİH YER VE SAAT, EN AZ BİR HAFTA ÖNCESİNDEN İLGİLİLERE TEBLİĞ EDİLİR” şartını da yok sayması, sadece 2 gün öncesinden haber vermeyi yeterli bularak adeta YANGINDAN MAL KAÇIRMASI DA, bir başka hukuksuzluk olarak kayıtlara geçmiştir. Hülasa;
1- BYEGM, gazete sahiplerine gönderdiği oy talep formlarının imzalanarak geri gönderilmesini yeterli bulmuş, imzanın gerçek olup olmadığına kanıt teşkil edecek herhangi bir KAŞE, MÜHÜR ve en önemlisi de İMZA SİRKÜLERİ talep etmeyerek şaibeye zemin hazırlamıştır. Kaldı ki bu bariz yanlışı ilgili seçim yönetmeliği, imzanın yanı sıra “GEREKLİ BELGELERİ” de zorunlu kılmışken yapmıştır.
2- BYEGM, oy talep formu yazısında, formu geri göndermeyenlerin seçimden imtina etmiş sayılacaklarını belirterek, hukuksuzluğa en baştan imza atmış, bu yanlışını ise hazirun listesine tüm gazete sahiplerinin adını yazarak telafi etmeye çalışmıştır. Ancak, formu göndermeyenlerin de listelere yazıldığı duyurusunu, yazılı ya da sözlü olarak beyan edip, tebliğ etme zahmetine katlanmamıştır.
3- BYEGM, oy talep formlarının bazı illerde kargo firmalarından üçüncü şahıslarca toplandığını, çok sayıda imzanın gazete sahipleri yerine başka şahıslarca atıldığını, bazı vekaletlerin sahte belge olarak üretildiğinin belirlenerek seçimlerin ertelendiğini duyurmuş, bu gerekçelerle YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI veren mahkeme kararını ise HER NE HİKMETSE kaldırabilmek için de adeta AKLA KARAYI seçmiştir.
4- Basın İlan Kurumu’nun ilgili yönetmeliğine göre SEÇİM KRİTERLERİNİ BELİRLEME YETKİSİ de olmasına rağmen, kendisinin sadece KOORDİNASYON YETKİSİ olduğunu iddia ederek, adil seçim önerilerini ısrarla dikkate almamış, “SADECE GAZETE SAHİBİ ASALETEN OY KULLANMALI veya OY KULLANMAYACAK BİR GAZETE SAHİBİ, SOKAKTAKİ HERHANGİ BİR İNSAN YERİNE, YALNIZCA DİĞER BİR GAZETE SAHİBİNE VEKALET VEREBİLMELİDİR” önerisini, makul bulmasına rağmen değerlendirmeye bir türlü yanaşmamıştır.
5- BYEGM, Yürütmenin Durdurulmasını kaldırabilmek için mahkemeyi açıkça yanıltmış, 36 üyeli BİK Genel Kurulu’nun, sadece 3 üyesini oluşturan Anadolu Temsilcilerinin zamanında seçilememesi halinde toplanamayacağı ve BİK Yönetim Kurulu’nun belirlenemeyeceği gibi asılsız bir iddiayı gerçekmiş gibi savunmuştur. En önemlisi de henüz yapılmamış bir seçimin sonucunu açıklayarak,  “YILMAZ KARACA ve ARKADAŞLARI KAZANAMAYACAKLARINI ANLAYINCA SEÇİMİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORLAR” şeklinde akıl almaz bir kahinlik örneği vermiştir. 

              Sonuç itibarı ile mevcut sözde Anadolu Temsilcisi olan adaylara ANGAJE OLDUĞUNU ayan beyan ortaya koyan BYEGM, gelmiş geçmiş seçimlerin EN TARAFLISINA imza atmaya kararlı görünmektedir. Bizler bu durumu protesto ettiğimizi bir kez daha ifade ediyor, kendimizi ve bizleri destekleyen gazete sahiplerini bu çirkin yarışa alet ve tanık etmeyeceğimizi, YASAL HAKLARIMIZI İSE SONUNA KADAR kullanmaya devam edeceğimizi de ilan ederek, alenen duyuruyoruz. Saygılarımızla.

Yılmaz KARACA  
Mehmet Ali DİM
İbrahim ASLAN
İsmail TEMİZ