banner27

GAZETECİLERDEN TÜRK ŞEHRİ KERKÜK’E TARİHİ ÇIKARMA

Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı’nın Türk Dünyası Gazeteciler Platformu ile birlikte düzenlediği, 1. Irak Türkmen Gazeteciler Kongresi ve 6. Irak Türkmen Basın Konseyi Kurultayı Kerkük’te gerçekleştirildi.

29 Nisan 2016 Cuma 23:40
GAZETECİLERDEN TÜRK ŞEHRİ KERKÜK’E TARİHİ ÇIKARMA

Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde organize edilen etkinliğe Irak Türkmen Cephesi Lideri ve Kerkük Milletvekili Ershad Salihi, Erbil Milletvekili Aydın Maruf, Irak’ın çeşitli kentlerinden gelen Türkmen yetkililer, basın mensupları ve Türkiye‘den gelen 10 gazeteci katıldı.
Kerkük Üniversitesi Salonu’nda Talafer İlkokulu öğrencilerinin şiirli gösterileriyle açılan Kongre ve Kurultay’ın ilk oturumunda protokol konuşmaları yapılırken, organizasyona emeği geçenlere plaketleri takdim edildi.
Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şemsettin Küzeci açılış konuşmasında, Türkmen gazetecilerin zor şartlarda görev yaptığını belirtirken, “Kongremizde ve kurultayımızda bu konuları konuşup tartışma fırsatı bulacağız” dedi. Türk Heyeti adına konuşan Türk Dünyası Gazeteciler Platformu, TGF ve Basın Vakfı Genel Başkanı Yılmaz Karaca ise “Türkmen Meslektaşlarımızın yaşadıkları sorunları yerinde görmeye geldik. Kardeşlerimizle her zaman dayanışma içerisinde olacağız. Bundan sonra da desteğimiz devam edecek” şeklinde konuştu.
Irak Türkmen Cephesi Lideri Ershad Salihi de, Türkiye’den gelen gazetecileri Kerkük’te görmekten büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Salihi, “Türk gazetecilerimizin Irak’ta yaşanan güvenlik sorununa rağmen buraya gelip bizlere destek olmaları, hepimizi duygulandırmış, onurlandırmıştır. Kongremiz ve Kurultayımız şereflenmiştir. Anavatan Türkiye her zaman Türkmenlerin başının tacıdır. Türkmenler olarak Irak’taki varolma mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Türkiyemizin de hep yanımızda olduğunu bilerek yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.
Kongre ve Kurultay’ın ikinci oturumunda düzenlenen panelde ise Türkmen gazetecilerin sorunları ile Türk Dünyası Gazeteciler Platformu’nun çalışmaları tartışılıp değerlendirildi. Kerkük’te 3 gün sürecek etkinliğe Türkiye’den Sabah Gazetesi Yazarı Yavuz Donat, TGF, Basın Vakfı ve Türk Dünyası Gazeteciler Platformu Başkanı Yılmaz Karaca, TGF Genel Başkanvekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ali Dim, TGF Genel Sekreteri ve Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, Dünya İletişim Birliği Başkanı Şemsettin Küzeci, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, Avrasya Gazeteciler ve Radyo Televizyoncular Birliği Başkanı İsmail Kahraman, TGF Genel Başkan Yardımcısı ve Sabah Gazetesi Ankara Genel Yayın Yönetmeni Osman Altınışık, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir ve TGF Yüksek İstişare Kurulu Başkanı TRT Kocaeli Temsilcisi Halit Yılmaz katıldı.