banner27

Nezih Demirkent’i saygıyla anıyoruz

Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Dünya Gazetesi’nin kurucusu, duayen gazeteci Nezih Demirkent’i, vefatının 17'inci yılında minnet ve şükranla andıklarını açıkladı.

11 Şubat 2018 Pazar 00:20
Nezih Demirkent’i saygıyla anıyoruz


 Türk basınına unutulmaz hizmetler veren merhum Nezih Demirkent’i saygıyla andıklarını belirten Genel Başkan Karaca, şunları söyledi:
"Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne 10 yıl boyunca başkanlık yapan, uzun yıllar Hürriyet Gazetesi’nin genel yayın müdürlüğü görevini başarıyla yürüten ve Dünya Gazetesi’ni kurarak ekonomi gazeteciliğinin öncülüğünü üstlenen Nezih Demirkent, Türk basın tarihindeki sayılı duayen gazetecilerden biridir. Demirkent aynı zamanda, Anadolu’nun da örgütlülüğüne inanmış ve tüm meslek kuruluşlarımızı Basın Vakfı adıyla bir çatı altında toplamayı başarmıştır. Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı, içinde bulunduğumuz günlerde, merhum Demirkent’in gerçekleştirdiği özveri isteyen çalışmalarından güç alarak faaliyetlerini sürdürmektedir.   
1981 yılında kurduğu Dünya Gazetesi, onun bağımsız, tarafsız ve ilkeli habercilik anlayışı doğrultusunda kısa sürede ekonomi gazeteciliğinde marka olmuş ve çok sayıda başarılı gazeteciyi de Türk basınına kazandırmıştır. 11 Şubat 2001 günü aramızdan ayrılan meslek büyüğümüz Nezih Demirkent’i kaybedişimizin 17.yılında saygıyla anıyor, Basın Vakfı olarak, gazetenin İmtiyaz Sahibi kızı Didem Demirkent’in şahsında kurucusu olduğu Dünya Gazetesi ailesine bir kez daha başsağlığı dileklerimizi iletiriz."