banner27

TGF adaylarından BYEGM'ye protesto:

"BİK SEÇİMLERİNE YİNE ŞAİBE KARIŞTI"

31 Ocak 2017 Salı 11:34
TGF adaylarından BYEGM'ye protesto:


Türkiye Gazeteciler Federasyonu adına, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Anadolu Temsilciliği seçimlerinde adaylığını açıklayan bizler, aşağıdaki açıklamamızı kamuoyumuzun dikkat ve takdirine sunuyoruz:
195 Sayılı  Basın İlan Kurumu'nun Teşkili'ne Dair Kanun kapsamında, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonu ile yapılan seçimlerde tam anlamıyla bir vekalet rezaleti yaşandığını defalarca vurguladık. Gazete sahipliği ile hiç ilgisi olmayan, üstelik sokaktaki her vatandaşın oy kullanabildiği bu seçimlere şaibe karıştığını belirterek, Anadolu basınının gerçek temsilcilerinin BİK Genel Kurulu'nda görev yapmasının, her seferinde engellendiğine işaret ettik. 
Aynı şekilde; bu yıl 30-31 Ocak 2017'de yapılması gereken seçimlerde de vekalet sisteminin sürmesi nedeniyle usulsüzlüklerin yapıldığını belirtirken, ayrıntılı bir itiraz dilekçesiyle BYEGM'ye başvurarak, yeni kriterler ile daha sağlıklı ve adil bir seçim için erteleme talebinde bulunduk. Zira 15 Temmuz sürecinden önce "sınav sorularının çalınması" şeklindeki FETÖ taktiği neyse, bunlarla aynı zihniyetteki sözde Anadolu temsilcileri de, her seçimde oy talep formlarını çalarak, ürettikleri uyduruk ve sahte vekaletlerle BİK Genel Kurulu'na sızıyordu. Nitekim BYEGM de, başvurumuzun hemen sonrasında 27 Ocak 2017 tarihinde kurumun resmi internet sitesinden şu açıklamayı yaparak seçimlerin ertelendiğini duyurdu:
"...seçim ile alakalı iş ve işlemlerin koordinasyonu ve yürütülmesi sürecinde aşağıdaki hususların ortaya çıktığı görülmüştür:
1-Genel Müdürlüğümüzce gazete sahiplerine gönderilen “Oy Kullanma Tercihi Beyan Form”larının, bazı illerde, kargo firmasından toplu bir şekilde teslim alındığı ve aynı kişiler tarafından yine toplu bir şekilde doldurulduğu tespit edilmiştir.
2-Genel Müdürlüğümüze, bazı formların gazete sahiplerinin bilgisi dışında üçüncü kişiler tarafından doldurulduğu yönünde ihbar ve şikayetler ulaşmış, gazete sahipleriyle yapılan telefon görüşmelerinde bu iddianın doğruluğu teyit ve tespit edilmiş, bu tespitlerden hareketle bazı vekalet atamaları iptal edilmiştir.
3-Bu durum netleşmeden seçimin yapılmasının ortamda karışıklık çıkma ihtimalini göz ardı edilemeyecek boyutlara taşıyacağı şüphesizdir. Yukarıda açıklanan hususların seçim güvenliğini tehlikeye sokacağı, ortaya çıkacak sonucun adilane olup olmayacağı yönünden şüpheler uyandıracağı, ortaya atılacak birtakım iddialarla Genel Müdürlüğümüzün töhmet altında bırakılabileceği ve seçim sonucu ortaya çıkacak sonucun gerçek durumu yansıtmayabileceği ihtimalleri göz önünde bulundurularak yeniden bir değerlendirme yapılmış ve seçimin daha sonra ilan edilecek ve fazla uzun olmayacak bir sürece ertelenmesi kararına varılmıştır." 
Akıllara şaşkınlık veren gelişme ise bu açıklama sonrasında yaşandı. BYEGM, söz konusu erteleme kararı sonrasında adeta siyasi abluka altına alındı. Daha önceki seçimlerde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın açık desteği ve koruması altına giren, FETÖ yapılanmasıyla da dirsek teması marifetiyle Anadolu Temsilciliğine seçilen, aslında vekalet usulsüzlüklerinde ustalaşan kerameti kendilerinden menkul adaylar, adeta bukalemun gibi renk değiştirerek, bu defa iktidar partisine nüfuz ettiler. 
Sonuç olarak; haklarında, BİK'te görev yaptıkları dönemler içerisinde, FETÖ'cü basın kuruluşlarına milyonlarca liralık usulsüz resmi ilan geliri sağladıkları yönünde çok ciddi iddialar da bulunan sözde Anadolu gazete sahipleri temsilcilerinin kurmayı başardıkları siyasi baskılar, ne yazık ki BYEGM'yi, haklı kararından dönmek zorunda bırakmıştır. Usulsüzlük tespiti nedeniyle seçimleri erteleyen ve sadece gazete sahiplerinin asaleten oy kullanabilmeleriyle ilgili kriter belirleme hazırlığına giren BYEGM geri adım atarak, erteleme açıklamasıyla yüzde yüz çelişen ayıplı bir karara imza atmış, seçimlerin, usulsüz olduğunu açıkladıkları 'şaibeli hazırun listesi' ile 7-8 Şubat 2017 tarihinde yapılacağını duyurmuştur. Bu kararda, kurum içerisinde varlığı bilinen ve bugüne kadar henüz temizlenemeyen FETÖ'cülerin de baş rollerde olduğu bilinmektedir.
TGF adayları olarak aşağıda isimleri olan bizler, iki yılda bir yapılan bu seçimlere bir defa daha çok açık bir şekilde şaibe karıştırıldığına bizzat tanık olmuş bulunmaktayız. Bizlere destek vereceklerini açıklayan yüzlerce iyi niyetli gazete sahibini, yine çok açık bir vekalet rezaletinin yaşanacağı bu türden şaibeli seçim atmosferine dahil etme, onları bu ayıplı ortama getirme hakkımızın olmadığını düşünüyoruz. 
Siyasi baskılara boyun eğen, tarihinde belki de ilk defa gerçekleştireceği adaletli bir seçim için dik duramayan BYEGM'yi protesto ediyor, haksızlık ve yanlışlıkların önüne geçebilmek için derhal hukuksal yollara başvuracağımızı, buna rağmen yapılacak şaibeli bir seçimin sonucunu ise Anadolu basınının gerçek temsilcilerinin yine seçilemeyecek olması nedeniyle kesinlikle tanımayacağımızı açıklıyoruz.
Kamuoyuna bilgisine saygılarımızla sunuyoruz.

Yılmaz KARACA
Mehmet Ali DİM
İbrahim ASLAN
İsmail TEMİZ