banner27

TGF: AKYOL'UN YERİ DOLDURULAMAZ...

Türkiye Gazeteciler Federasyonu(TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Gazeteci-Yazar Mete Akyol'un vefatının Türk basını için büyük bir kayıp olduğunu belirtti. Karaca, "Yaşamı boyunca çok önemli çalışmalara imza atan bir duayen meslek büyüğümüzü kaybetmekten dolayı duyduğumuz üzüntü sonsuzdur" dedi.

03 Kasım 2016 Perşembe 14:02
TGF: AKYOL'UN YERİ DOLDURULAMAZ...


Karaca'nın TGF Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklama şöyle:
 

"Türk basınında uzun yıllar muhabir, yazar ve yönetici olarak çalışan Mete Akyol, gazetecilik mesleğine örnek hizmetleriyle öne çıkmış, gazeteciliğin icrasında meslek etik kurallarına uyulmasıyla ilgili anlamlı bir meslek hayatı sergilemiştir. Bu açıdan yeri doldurulamaz bir meslek adamı olarak hafızalarımızda yer etmiştir. 81 yaşında aramızdan ayrılan Akyol, çeşitli iletişim fakültelerinde dersler vermiş, bu yönüyle özellikle genç gazetecilerin yetişmesine katkı koyup örnek olmuştur. TGF camiası olarak merhum meslek büyüğümüze Allah'tan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine ve Türk basınına başsağlığı diliyoruz."

AKYOL KİMDİR?
1935 yılında Ordu’da dünyaya gelen Mete Akyol, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin İngiliz Dili ve Edebiyati bölümünden mezun oldu. 1951 yılında Ulus gazetesinin çocuk sayfasında çeviriler yaptı. 1953 yılında Hürriyet gazetesinin Tarsus muhabiri olarak göreve basladı. 1959’dan 1994’e kadar Milliyet, Öncü, Hürriyet, Dünya, Günaydın, Sabah gazetelerinde muhabir, roportaj yazarı, köşe yazarı, genel yönetmen ve yayın genel yönetmeni olarak değişik görevlerde bulundu. TRT 1, TRT 2, NTV ve TV8 televizyonlarında çeşitli programlar yapti. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Başkent Üniversitesi’nde gazetecilik dersleri veren Akyol’un, beşi gazetecilik deneyimlerini aktardığı altı kitabı bulunuyor.