banner27

TGF: Türkiye’de gazeteciler hiç olmadığı kadar sahipsiz!

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, “Türkiye’de gazeteciler güvensiz bir ortamda çalışıyor ve ne yazık ki bugüne kadar hiç olmadığı kadar sahipsizler” dedi.

09 Ocak 2016 Cumartesi 15:10
TGF: Türkiye’de gazeteciler  hiç olmadığı kadar sahipsiz!
 

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türk basınındaki güvensizlik ve sahipsizlik sorununa dikkat çekti.

Karaca’nın açıklaması şöyle: 

"Ülkemizde her ne kadar basın denilince özgürlük konusu en fazla tartışılan sorunların başında gelse de; aslında gazetecilerin güvensiz bir ortamda ve sahipsiz bırakılarak görev yapmaya çalışmaları, çok daha büyük açmazları beraberinde getirmektedir. Gazetecilere yönelik baskı, fiziki saldırı ve tehditlerin içinde bulunduğumuz süreçte giderek artması, can güvenliklerinin her zamankinden çok daha kötüye gitmesi, henüz yayımlanmamış haber ya da her türlü yayına karşı getirilen peşin hükümlü yaptırımlar, ne yazık ki meslektaşlarımızın başında demoklesin kılıcı gibi sallanmaya devam etmektedir.  Basınla ilgili hazırlanan yasa ve yönetmeliklerde sorunların azaltılması yerine, ilave maddi manevi cezai yaptırımların getirilmeye çalışılması ise koşulların daha da kötüleşeceğine dair endişelerimizi artırmaktadır. Haber alma ve haber verme hakkını sağlıklı bir biçimde kullanamayan meslektaşlarımız, güvenlik ve sahipsizlik ile ilgili sorunlarının giderilmesinin yanı sıra; basın özgürlüğünün önündeki tüm engellerin kaldırılmasını, düşüncenin suç olmaktan çıkarılmasını, ellerinden alınan sosyal ve ekonomik hakların geri verilerek ekonomik anlamda refaha kavuşmalarını haklı olarak beklemeye ve tüm bunları yönetenlerden ısrarla talep etmeye devam ediyorlar. Öte yandan ülkemizde sadece çalışan gazetecilerin değil; işlerinden olan, çalıştıkları kurumlarından sudan bahanelerle çıkarılarak işsizlik sarmalına itilen ve sayıları binlerle ifade edilen ‘çalışmayan gazetecilerin’ de sorunları vardır. Asıl üzerinde durulup, çözüm aranması gereken problemlerden biri de budur. Bütün bu nedenlerle 10 Ocak tarihleri, gazeteciler için bir kutlama günü olmaktan çoktan çıkmış, dayanışma günü olarak anılır olmuştur. TGF olarak meslektaşlarımızla güç birliği içerisinde olduğumuzu bir kez daha duyuruyor,  onurlu gazetecilik adına verdiğimiz mücadeleye, bundan böyle de aynı kararlılıkla devam ede
ceğimizi özellikle vurguluyoruz.”