banner27

TGF’den Demirperde Tepkisi!

Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Devlet Övünç Madalyası törenlerine AA ve TRT dışındaki medya kuruluşlarının alınmama kararına tepki gösterdi. Açıklamada, “Bu anlayış Türkiye’yi sadece devlet haberciliğinin yapılabildiği bir demirperde(!) ülkesi haline getirir” denildi.

17 Mart 2016 Perşembe 16:26
TGF’den Demirperde Tepkisi!


TGF Yönetim Kurulu adına konu ile ilgili görüşlerini kamuoyuna sunan TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca’nın açıklaması şöyle:

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü münasebetiyle tüm valiliklerimizde Şehitlerimizi Anma ve Devlet Övünç Madalyası Takdim Törenleri yapıldığı, bu törenlere Anadolu Ajansı ve TRT dışında basın kuruluşlarının alınmadığı öğrenilmiştir. Haber yapmak isteyen basın mensupları dışarı çıkarılırken, kararın İçişleri Bakanlığı’nın konu ile ilgili genelgesine dayandırıldığı bildirilmiştir. Aynı sorun bütün ilerimizde yaşanırken, devlet övünç madalyası gibi anlamlı bir ödül töreninin basının geneline açılmaması, haber dağıtımının tek elden yapılması, dolayısıyla medya kuruluşlarının ve meslektaşlarımızın sadece devlet haberciliğine mahkum edilmesi, ülkemizde haber alma ve yayma özgürlüğüne hiç şüphesiz bir darbe daha vurmuştur. Dünya tarihinde, sadece demirperde ülkelerindeki antidemokratik bir uygulama olarak bilinen devlet haberciliğine mahkumiyetin, bu çağda ülkemizde yaşanması çok üzücü ve düşündürücüdür. İçişleri Bakanlığımız bu türden kararları verirken ince eleyip sık dokumalı, basın özgürlüğü zaten tartışmalı olan Türkiye’nin itibarına gölge düşürecek benzeri uygulamalardan kaçınmalıdır. TGF olarak, Anadolu Ajansı ve TRT dışındaki basın kuruluşlarımıza uygulanan ve ambargo niteliği taşıyan ilgili kararı kınıyor, aynı yanlışın bir daha tekrarlanmamasını temenni ediyoruz. Saygılarımızla.”