banner27

Türk Dünyası 3. Gazeteciler Şûrası için Geri Sayım Başladı.

Türk Dünyası Gazeteciler Platformu, Türk Dünyası 3. Gazeteciler Şûrası için Platform Başkanı Yılmaz Karaca ve Platform üyeleri Menderes Demir, Şemsettin Küzeci, İbrahim Erdeğan ile birlikte Türkmenistan Konsolosu Myratgeldi Akmamedov ile görüştü.

14 Ocak 2016 Perşembe 22:16
Türk Dünyası 3. Gazeteciler Şûrası için Geri Sayım Başladı.


 Her Yıl Farklı Bir Ülkede Gerçekleşiyor

Bilindiği üzere; Türkmenistan'ın önemli bir şehri olan Merv, '2015 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti' ilan edilmiş ve bir dizi kültür etkinliklerine sahne olmuştu. Bu kapsamda düzenlenen etkinlikler, Türk Kültürünün anlatılması, tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılmasını amaç edinmişti. Her yıl başka bir Türk Cumhyuriyetinin önemli bir şehrinde düzenlenen etkinlikler için. 2015 yılında Türkmenistan'nın Merv şehri seçilmiş ve etkinlikler yıl boyu devam etmişti. İlk olarak 2013 yılında Eskişehir'de düzenlenen etkinlkiler daha sonra 2014 yılında Tataristan Kazan'da hayat bulmuş; 3. ve son olarak ise, Türkmenistan'nın Merv şehride gerçekleşmişti. 

Türkmenistan Büyükelçiliği'ne Resmi Başvuru Yapıldı


Bu kapsamda gerçekleşen etkinliklerden brtanesi de 'Türk Dünyası Gazeteciler Şûralarının gerçekleşmesi idi. Gazeteciler Şûrası'da, Kültür Başkenti Etkinliklerine paralel olarak gerçekleşiyor hatta bu etinlikler içerisinde kendisine önemli ölçüde yer buluyordu. Bu kapsamda, 3.'sü Merv'de gerçekleşen etkinlik içerisinde kendisine yer bulmak isteyen Türk Dünyası Gazeteciler Platformu, Türkmenistan Büyükelçiliği ile görüştü. Görüşmeye Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Türk Dünyası Gazeteciler Platformu Başkanı Yılmaz Karaca ve Platform üyeleri Menderes Demir, Şemsettin Kuzeci ve İbrahim Erdoğan katıldı. Türkmenistan Konsolosu Myratgeldi Akmamedov' a Şûra ile ilgili taleplerini ileten heyet, şûra kapsamında yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

Karaca: ''Türk Dünyası için önemli bir etkinlik olacak''

Gerçekleştirilen ilk iki şûranın idaresinde bulunan Türk Dünyası Gazeteciler Platformu Başkanı Yılmaz Karaca: '' Bu etkinlikler hem ülkemiz hem de Türk Dünyası açısından büyük önem taşıyor. Basın mensupları olarak dünyanın heryerinde aynı sorunlarla karşı karşıyayız. Türk Dünyasındaki meslektaşlarımızın yaşadıkları sorunlar da bizim yaşadıklarımızdan farklı değil.  O sebeple, şûra kapsamında yapılacak olan meslek içi çalışmalar bizleri birbirimize daha sıkı bağlayacak. Ben inanıyorum ki; kardeş Türkmenistan'ın desteğiyle,  bu etkinlik hem 'Türk Basını' hem de Türk Dünyası için önemli bir etkinli olacak'' dedi.

Basın Kuruluşlarından Tam Destek 

Bu yıl 3.'sü gerçekleştirilecek olan şûraya Türkiyeden çok sayıda meslek kuruluşu destek verme kararı aldı. Özellikle Türkiye genelinde örgütlenmiş en büyük Basın Meslek Örgütü olan Türkiye Gazeteciler Federasyonu destek veren kurumların başında gelirken, yine Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonuna bağlı 75 Basın Meslek Örgütü, Dünya Gazeteciler Federasyonu, Dünya İletişimciler Birliği, Avrasya Gazete Radyo ve TV Yayıncıları Birliği ve Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı etkinliğe destek verecek diğer kuruluşlar.