banner27

YEREL BASINA DARBE MECLİS GÜNDEMİNDE

TGF Yönetim Kurulu Kayseri’de toplandı. Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Genel Başkan Yılmaz Karaca, resmi ilan gelirlerine vurulan darbe başta olmak üzere, basının sorunlarını TBMM çatısı altında dile getiren milletvekillerine teşekkür etti.

11 Mart 2018 Pazar 11:59
YEREL BASINA DARBE  MECLİS GÜNDEMİNDE


 Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde yapılan toplantıda, Maliye Bakanı Naci Ağbal’a da teşekkür eden Karaca, “Gazetelere yapılan resmi ilan yayım bedellerinin ödenmesinde aranan ‘Borcu Yoktur’ yazısının, 1 Ocak 2019’a ertelenmesi, yerel basına derin nefes aldırmıştır” dedi.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Kayseri’de toplandı. Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Genel Başkan Yılmaz Karaca, resmi ilan gelirlerine vurulan darbe başta olmak üzere basının sorunlarını TBMM çatısı altında dile getiren milletvekillerine teşekkür etti. Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde yapılan toplantıda, Maliye Bakanı Naci Ağbal’a da teşekkür eden Karaca, “Gazetelere yapılan resmi ilan yayım bedellerinin ödenmesinde aranan ‘Borcu Yoktur’ yazısının, 1 Ocak 2019’a ertelenmesi, yerel basına derin nefes aldırmıştır” dedi. Karaca şunları söyledi:
“Söz konusu zorunluluk, Anadolu basınının elini kolunu bağlamış, bazı gazete kuruluşları kapısına kilit vurmuş, bazı basın işletmeleri de kapanma aşamasına gelmişti. Erteleme kararı, yerel basını rahatlatmış, gazete kuruluşlarına nefes aldırmıştır. Maliye Bakanımız Naci Ağbal’a teşekkür ediyoruz. Şimdi ise üç yıldır onaylanmayan yüzde 20’lik resmi ilan zammının Bakanlar Kurulu’nda imzalanarak yürürlüğe girmesini bekliyoruz” dedi. 
Karaca devamında, “Hatırlanacağı gibi icra iflas Kanunu’nda yapılan değişikliklerin, torba yasayla birlikte yürürlüğe girmesi yerel basında infial yaratmıştı. Bizler de üst üste yaptığımız açıklamalarla, söz konusu değişikliklerin, yerel basını tamamen bitireceğine işaret etmiştik. Bugün geldiğimiz noktada, konunun siyasiler tarafından TBMM’ye taşınmasından büyük memnuniyet duyduk. Nitekim milletvekilleri yaptıkları konuşmalarla ve verdikleri soru önergeleriyle BİK uygulamalarının, özellikle yazılı basının sonunu hazırladığına vurgu yapmaları son derece isabetli olmuştur. Basın İlan Kurumu’nun, yerel basına darbe vuran yanlış kararlarının Meclis’e yansıması, adeta oksijen çadırındaki Anadolu basınını gelecek adına umutlandırmıştır” şeklinde konuştu. TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Meclis çatısı altına yansıyan konuşmaları ise,“Siyasiler Ne dedi?” başlığı altında şöyle özetledi:

“SORUNLAR ÇÖZÜLMELİDİR”
Yerel basınla ilgili sorunlara ilk önce Osmaniye Milletvekili Doç. Dr. Sayın Ruhi Ersoy değindi. 2018 Bütçe Görüşmeleri kapsamında yaptığı konuşmada özellikle Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü bünyesinde çözülmesi gereken sorunlara değinen Ersoy, “Öncelikle uydu kira yayın bedelleri düşürülmelidir. Ayrıca RTÜK için denetlemenin tabi ki önemi var, ancak kurumun sadece ceza, yasak gibi kavramlarla anılmaması gerekir. Ayrıca para cezalarından elde edilen gelir de, başarılı projeler yapan basın ve medya kuruluşlarına teşvik amaçlı kullanılmalıdır. Bu arada Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü bünyesindeki Basın Kartı Komisyonu’nda, Anadolu’daki basını temsil eden kurumların, cemiyetlerin muhakkak olması gerekir. Yerel basın demokrasinin kılcal damarları gibidir. Bu nedenle yerel basının sorunlarının çözülmesi ülke menfaati gereği çok önemlidir” dedi.

“YEREL MEDYA DESTEKLENMELİ”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bütün demokrasilerde medyanın önemli bir güç olduğuna işaret ederek, “Yerel medya adeta sahipsiz kaldı ve haklı olarak büyük destek beklentisi var. Ancak son 3 yıldır, Basın İlan Kurumu ilanlarına zam yapılmamıştır ve bu nedenle de, yerel basın ayakta kalmak için olağanüstü çaba harcamaktadır. Yerel medya desteklenmeli, bu konuda iktidar sağlıklı ve tutarlı adımlar atmalıdır.  Yerel medya üzerinden tasarruf yapılması doğru değildir” ifadelerine yer verdi.

“BİR AVUÇ GAZETE KALDI”
Bu arada İzmir Milletvekili Atilla Sertel ise konu ile ilgili bir soru önergesi verdi. Sertel önergesinde, “Basın İlan Kurumu, bugün, Anadolu'daki bütün gazeteleri zor duruma düşürmüştür. Basın İlan Kurumu, SSK'ye, SGK'ye, Maliyeye borcu olan bütün gazetelerin âdeta tahsilatçısı olarak görev görmektedir yani alınan ilanın bedelini yerinde kesmektedir ve gazetecilerin haklarını hukuklarını çiğnemiştir. Geçtiğimiz gün Başbakan Yardımcısı Sayın Bakan Hakan Çavuşoğlu'na söylemiştim. Üç yıldır Basın İlan Kurumu zam uygulaması yapmıyor demiştim. Üçüncü yılın sonunda bir yüzde 20 zam geldi, o da Bakanlar Kurulunda bekliyor. Basın İlan Kurumu ayrıca, resmî ilanları kendi sitesinde yayınlayarak gazetelere abone olan ve resmî ilanları takip eden iş insanlarını da, ‘Artık abone olmayın, gelin bizden ilanları izleyin’ noktasına gelmiştir. Ne istiyorsunuz gazetelerden? Zaten, bir avuç gazete kaldı” şeklinde konuştu.

“YANLIŞTA ISRAR ETMEYİN”
Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Yerel basının can damarı olan resmi ilanlar bundan böyle Basın İlan Kurumu’nun resmi sitesinde yayınlanacak. Bu yanlıştır. Yerel basın devletten aldığı ilan parasıyla ancak ayakta durabilmektedir. Yerel basın bu ilanlardan mahrum kalırsa sadece özel reklam gelirleriyle yaşamaya çalışacaktır. Bu durumda parayı veren düdüğü çalacak, onurlu, dik duran ve kalemini satmayan gazeteciler açlığa mahkum edileceklerdir. Yerel basının seçimler öncesinde cendereye alınması çaresizliktir” dedi. 
TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, açıklamasını, tüm partilere destek çağrısı yaparak ve Anadolu basınının çektiği sıkıntıların, bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini vurgulayarak sonlandırdı.
Anahtar Kelimeler: Yerel Basın Meclis Gündem